Prvi radni dan novog predsednika Libana Mišela Sulejmana označili su zvuci muzike vojnih bendova i salutiranje počasne straže. U čast Sulejmana vojska je u vazduh ispalila 21 plotun, čime je predsednik i zvanično krenuo u realizaciju prioritetnog zadatka – ujedinjenje ranjene nacije i pomirenje rivalskih političkih frakcija.

Prvi radni dan novog predsednika Libana Mišela Sulejmana označili su zvuci muzike vojnih bendova i salutiranje počasne straže. U čast Sulejmana vojska je u vazduh ispalila 21 plotun, čime je predsednik i zvanično krenuo u realizaciju prioritetnog zadatka – ujedinjenje ranjene nacije i pomirenje rivalskih političkih frakcija. Predsednik je simbolično prošetao crvenim tepihom pred ulazom u palatu, u zapadnom predgrađu Bejruta, a bend je potom odsvirao nacionalnu himnu. Zemlja je bila bez predsednika od novembra prošle godine, kada je Emil Lahud napustio tu funkciju. Nakon polaganja zaklteve u nedelju, novi predsednik je pozvao na donošenje nove nacionalne odbrambene strategije koja bi uključivala Hezbolah i njegovu mašineriju, u naporima da se zacele dvogodišnje rane od nasilja koje je zemlju dovelo do ivice građanskog rata.
Mišel Sulejman, bivši šef vojske koji je napustio tu funkciju u novembru pozvao je na uspostavljanje formalnih veze sa Sirijom, koje su narušene u protekle tri decenije.
„Otpor je strategija neophodna za oslobođenje zemlje koja je još pod okupacijom“, izjavio je Sulejman nakon polaganja zakletve pred parlamentom. Takođe, svečanosti su prisustvovali i delegati iz 22 arapske države. Prošlonedeljni sporazum između vlade Libana i Hezbolah opozicije pozdravili su SAD i Velika Britanija. „Nadam se da će nas Doha sporazum uvesti u eru političkog pomirenja što bi bilo od velike koristi za sve Libance“, navodi se u saopštenju američkog predsednika Džordža Buša. Dejvid Miliband, ministar inostranih poslova Britanije izjavio je da je izbor Sulejmana „važan korak napred“. Bezbednosni analitičari navode da je direktno obraćanje predsednika Sulejmana Hezbolahu i isticanje njegovog statusa u okviru nacionalne bezbednosne strategije, priznanje pritiska sa kojim je bio suočen kako od međunarodne zajednice tako i od sunitskih religioznih sila kao što su Saudijska Arabija i Egipat.
„Nije lako inkorporirati nedržavnu miliciju u armiju, naročito kada Hezbolah uvek govori da neće deliti svoju komandnu strukturu“, izjavio je Timor Goksel, dugogodišnji libanski bezbednosni analitičar i bivši portparol mirovnih trupa UN u zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari