Sa srpskim pasošem ne može se više ući na teritoriju Kosova i Metohije, mada može sa ličnom kartom i izvodom za decu sa fotografijom.
Odluku o zabrani pasoša donela je Direkcija granične jedinice kosovske policije, a nju su osudili kako predstavnici vlasti, tako i opozicije. Međutim, imaju različito mišljenje o tome ko je za tu odluku odgovoran.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je da se Priština ponaša antievropski i anticivilizacijski.
– Prištinske vlasti stalno nalaze nove načine da ometaju slobode običnih ljudi svih nacionalnosti, a posebno Srba, prema kojima netrpeljivost i ne kriju – rekao je Đurić za Tanjug dodavši da za ulazak na Kosovo srpski pasoš nije ni bio potreban.
Petar Miletić, član predsedništva Pokreta slobodnih građana i bivši potpredsednik Skupštine Kosova ocenjuje za Danas da odluka o nepriznavanju pasoša Republike Srbije deluje kao predizborna, ali da je svakako štetna i loša.
– Ovakvo ponašanje kosovskih vlasti ne doprinosi normalizaciji odnosa Srbije i Kosova a posebno Srba i Albanca. Ovo je slična odluka onoj kojom su uvedene takse na robu iz Srbije koja je praktično prekinula dijalog i zaoštrila odnose Beograda i Prištine. Pre kosovskih izbora ne treba očekivati da će ove odluke biti poništene – ističe Miletić. On je skeptičan u pogledu toga da srpske i prištinske vlasti u skorije vreme mogu napraviti neki pomak.
– Ove dve vlasti, u Beogradu i Prištini, nisu u stanju da se dogovore ni oko čega, međusobnim optuživanjem su toliko zaoštrili odnose da ne vidim mogućnost da reše bilo koji problem već stalno izmišljaju nove. Jedini vid protesta bi mogao da bude da srpska lista, odnosno SNS na Kosovu, izađe iz Vlade Kosova – smatra Miletić.
Po pitanju reakcije državnog vrha Srbije na novu odluku kosovskih vlasti skeptična je i potpredsednica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić.
– Ne verujem da ce Srbija reagovati, kao što ni do sada nije reagovala. Bilo bi normalno da se oglasi i Brisel, i zaista ne znam šta Priština treba da uradi da bi Brisel pokazao odlučnost. Odluka o nepriznavanju srpskih pasoša je pokušaj Prištine da uvede mere reciprociteta državi članici UN i kandidatu za članstvo u EU. Istovremeno, to je i testiranje Brisela i međunarodne zajednice – kaže za Danas Rašković Ivić.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je za Tanjug da građani Srbije ni ne treba da idu na KiM sa pasošem, već sa ličnom kartom jer je „KiM sastavni deo Srbije“. Prema njegovom mišljenju, jedini motiv Prištine za ovakvu odluku je da izazove incident.
Borko Stefanović, zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i bivši šef pregovaračkog tima sa Prištinom, kaže za Danas da je „ova vest totalna budalaština“.
– Sa Prištinom je odavno postignut dogovor da nam pasoši ni ne trebaju, već je za ulazak na KiM dovoljna lična karta. Pasoše niko nije tražio te je ova „odluka“prištinskih vlasti doneta isključivo zbog njihovih unutarpolitičkih stvari. Mene više iznenađuje reakcija vlasti u Srbiji koji je karakterišu kao „atak na srpski narod“ očigledno ne poznavajući stanje na terenu, istakao je Stefanović.
Prema saznanjima RTS, Granična policija je odluku o zabrani srpskih pasoša donela bez saglasnosti kosovskog ministra unutrašnjih poslova, i bez uobičajene procedure obaveštavanja javnosti. Mera granične policije koja je na snazi od prekjuče pogodiće građane Srbije koji preko Kosova putuju u Albaniju, Crnu Goru, a poseduju od dokumenata samo pasoš.
Brnabić: Ne zna se ko pije ko plaća
– Čini mi se da sve što u takozvanoj državi Kosovo rade jeste najbolji pokazatelj da je to kvazidržava i da se tamo ne zna ko pije, ko plaća – rekla je premijerka Ana Brnabić novinarima u Novom Sadu, osvrnuvši se na odluku prištinskih vlasti. Ona je istakla da to pokazuje i koliko je situacija na Kosovu i Metohiji nesigurna. „Savetnik njihovog ministra spoljnih poslova je rekao da je zabranjeno da građani sa srpskim ispravama prođu, Haradinaj rekao da nije zabranjeno, onda savetnik opet da jeste“, rekla je Brnabić.
Obradović: SNS je žrtvovala Srbe na Kosovu
Na pitanje da li očekuje da će Srbija reagovati na odluku prištinskih vlasti, lider Dveri Boško Obradović odgovorio je da ako mislimo na Vučićevu vlast „koja je sve učinila na priznanju nezavisnog Kosova“ – teško.
– Albanci mogu da rade šta hoće dok je sa druge strane ucenjena vlast SNS koja je da bi došla i opstala na vlasti žrtvovala Srbe na KiM i interese države Srbije na delu svoje teritorije – kaže Obradović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.