Oko 150 neurohirurških pacijenata iz Srbije tokom prethodnih godinu i po dana putovalo je u Istanbul, o trošku državnog zdravstvenog osiguranja, na intervenciju takozvanim gama najfom, najsavremenijim aparatom za lečenje tumora mozga.
Prema rečima prof. dr Demet Dinč, glavnog lekara i direktorke bolnice Kozyatagi, u sastavu zdravstvenog kompleksa Adžibadem, tretman gama najfom zapravo je vrsta radiohirurške procedure.
– Reč je o dnevnom tretmanu, a pacijent ne ostaje u bolnici. Koristi se pretežno u lečenju moždanih tumora, ali i u trigeminalnoj neuralgiji koju karakterišu povremeni napadi oštrih bolova u licu u predelu jedne od grana ovog živca. Rezultati intervencije vidljivi su tek nakon izvesnog perioda, a nema nikakvih sporednih efekata – objašnjava prof. Dinč.
Za gama najf (odnosno gama nož) pacijenti dolaze iz celog sveta, a u Turskoj je ovo jedini aparat u privatnom sektoru. Kozyatagi je opšta bolnica, u kojoj se mahom leče onkološki i neurološki pacijenti.
– Ovde se rade veoma detaljni i specifični neurohirurški zahvati i onkološke usluge sa najnaprednijom tehnologijom. Osim kardiovaskularnog odeljenja i porodilišta imamo sve druge oblike koje bi jedna bolnica trebalo da ima u svom sastavu, sa najsavremenijom tehnološkom opremom.
Pacijenti iz Srbije upućivani su u tursku bolnicu najčešće sa dijagnozom nekih specifičnih tumora na glavi i metastazama.
– Za svakog pacijenta priprema se program praćenja od dana otpusta. Bolesnik posle tri i šest meseci radi snimanje na magnetnoj rezonanci i šalje nalaze nama, u Tursku. Naš lekar je išao i u Beograd i tamo kontrolisao operisane pacijente – naglašava direktorka bolnice Kozyatagi Adžibadem.
Dr Seldžuk Peker, neurohirurg, ističe da se u Turskoj gama najf primenjuje već 13 godina.
– Kao neurohirurg godinama sprovodim tretmane gama najfom na pacijentima koji dolaze iz celog sveta. Ekipa ima još i onkohirurga i tehničara – kaže Peker. On objašnjava da je cilj zahvata gama najfom – lečenje bolesti u glavi bez operacije, odnosno hirurškog zahvata. Specifično je da se zrači samo bolesno tkivo, pri čemu se ne škodi okolnim zdravim tkivima.
Prošle godine gama najfom u toj bolnici operisano je ukupno 400 pacijenata iz celog sveta, a ove godine taj broj biće gotovo udvostručen.
– Procenat uspešnosti zavisi od vrste bolesti, kod nekih iznosi oko 70-75, a kod drugih do 95 odsto. Donja granica za primenu ove procedure je dve-tri godine, a gornje granice – nema. Procedura je jednodnevna i skupa. Ali, ako je uporedite sa hirurgijom, vremenom oporavka posle operacije, odsustvovanjem, prednost je na strani gama najfa – kaže Peker.
Turski neurohirurg napominje da se za svakog pacijenta tretman kompjuterski programira, a određuje se ugao i jačina zračenja iz 201 izvora (poput kacige sa rupicama).
Kako ističe dr Peker, tretman je bezbolan. Izvodi se sa lokalnom anestezijom, a pacijent (ukoliko je stariji od 13 godina) je svestan. Gama zracima deluje se na oboleli deo mozga. Pacijent može da prekrati vreme slušajući muziku, a ukoliko želi može da spava. Jedan ili dva sata posle tretmana, istog dana, pacijent ide kući.
Zahvat gama najfom košta oko 6.000 evra, a troškove za pacijente iz Srbije pokriva RZZO.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.