U Kraljevu je danas Ministar zaštite životne sredine u Vladi Srbije Goran Trivan, obišao deo pogona preduzeća „Magnohrom“ d.o.o gde je, uz podršku Vlade i uz angažovanje stručnjaka iz Ministarstva zaštite životne sredine, za sada uklonjeno više od 150 tona „istorijskog“ otpada.
Gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić se zahvalio Vladi Srbije i predsedniku države, na angažovanju oko privatizacije ovog dela nekadašnjeg Magnohroma koji dugo nije mogao da nađe kupca. To je, krajem maja ove godine, po okončanju dvogodišnjeg testiranja sinterovanog magnezita u Magnohromu, postala kompanija Afarak iz Finske. Pored ove fabrike Afark je, za cenu od milion evra, tada kupio i rudarska prava za rudnike magnezita Šumadija i Magnezit sa potvrđenim rezervama od preko četiri miliona tona rude kao i zemljišta na području Kraljeva, Čačka, Čajetine i Gornjeg Milanovca.
Obraćajući se danas, u Magnohromu, predstavnicima medija i rukovodstvu Kraljeva i Raškog upravnog okruga Goran Trivan je rekao: „Mera civilizovanosti jednog društva je njegov odnos prema životnoj sredini. Srbija se, unazad decenijama, ne može pohvaliti da se civilizovano odnosila prema životnoj sredini, odnosno prema sebi samoj. Ovo sada, poput ovde urađenog u Kraljevu, su počeci tog civilizovanog odnosa prema životnoj sredini ili prema nama samima“
On je dodao da je ovo prva od preko stotinu lokacija u Srbiji gde se nalazi takozvani „istorijiski“ otpad, nusprodukt delatnosti nekadašnjih privrednih giganata, koja je očišćena.
„To je, inače, obaveza države prema vlasnicima, kupcima ostataka svih tih nekadašnjih privrednih giganata. Za čišćenje ove lokacije u Kraljevu Vlada Srbije je izdvojila oko 26 miliona dinara. Uklanjanje oko 150 tona istorijskog otpada sa ove lokacije, uz još neke aktivnosti koje, kako smo danas čuli, već sprovodi menadžment preduzeća, preduslov je za početak proizvodnje koja će omogućiti da, pored već zaposlenih devdesetak Kraljevčana njih najmanje još toliko se zaposli, u prvom kvartalu naredne godine, u „Magnohromu“ d.o.o,“ naglasio je Trivan
Trivan je nagasio da je ovo početak jednog procesa u Srbiji za koji će biti potreban ogroman novac ali i da Srbija zna šta hoće.
„Kada imamo novac i znamo šta hoćemo, jedan po jedan objekat poput ovog u Kraljevu biće saniran. Građani mogu biti sigurni da će Ministarstvo zaštite životne sredine nastaviti sa čišćenjem Srbije, kako smo već započeli sa zakopanim opasnim otpadom koga, nažalost, ima još kojekude po Srbiji. Kraljevu će Ministartvo zaštite životne sredine nastaviti da pomaže i kroz druge projekte, a sve u cilju da ovaj jedan od najlepših predela u Srbiji ponovo zablista svojim punim sjajem,“ zaključio je Trivan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.