Verovatno svaki Ukrajinac zna za fudbalski meč iz 1942. godine – „meč smrti“ između vrhunskih igrača iz Kijeva i tima nacističkih okupatora. Kijevski fudbaleri su kažnjeni zbog dobre igre na toj utakmici, ali ukrajinske vlasti sada ne žele da puste film u bioskope, čija je premijera bila zakazana za 3. maj. Ova priča o sovjestkom otporu nacistima je za vlast „problematična“ jer se boji da može doći do „eksplozivnih emocija“ pred Evropsko prvenstvo u fudbalu, koje Ukrajina organizuje zajedno sa Poljskom.


„Meč“, koji opisuje heroizam ukrajinskih fudbalera, ali takođe i činjenicu da su mnogi građani Kijeva bili saradnici nacista, mogao bi, po vladi, da ukrajinskoj bioskopskoj publici pošalje pogrešnu sliku o zemlji i njenoj istoriji. Neki eksperti se plaše da bi to moglo da dovede i do negostoljubivosti prema nemačkim fudbalskim navijačima, pošto će njihova reprezentacija da odigra nekoliko mečeva upravo u Ukrajini.

Film donosi priču o utakmici odigranoj 9. avgusta 1942. godine između tima Vermahta i igrača glavnog kijevskog kluba Dinama, za kojeg su nastupali i fudbaleri iz drugih ekipa. Ukrajinski tim je pobedio sa 5:3, uprkos upozorenjima esesovaca da oni moraju da izgube. Većina ukrajinskih fudbalera je, po završetku meča, uhapšena. Sovjetske vlasti su dugo vremena govorile kako su svi fudbaleri bili ubijeni posle meča, ali podaci pokazuju da je od devet uhapšenih fudbalera jedan preminuo u pritvoru, a da su trojica ubijena u koncentracionom logoru šest meseci kasnije. Spomenik igračima koji su pobedili naciste 1942. godine i danas stoji ispred stadiona Dinama.

Neki ukrajinski članovi ekspertske komisije, koja treba još da pregleda film, kao i nezavisni filmski kritičari, traže da se film zabrani jer promoviše „etničku podelu“, pošto kolaboracionisti sa nacistima govore isključivo ukrajinskim, dok oni koji se hrabro suprotstavljaju nacistima govore ruskim jezikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari