U izdanju sarajevskog Naučnoistraživačkog instituta Ibn Sina iz štampe je izašla knjiga „Šarampov – Ibrahim pašina džamija i Bakije hanume medresa“, autora Bahrije Poturka i Nadira ef. Dacića. Monografija je prvog dana ovog meseca predstavljena javnosti u prijepoljskom Domu kulture kada je dobila veoma laskave ocene stručnih ljudi koji su prisustvovali njenoj promociji.
– Ova knjiga tretira dva temeljna pojma u islamskoj kulturi i civilizaciji, odnosno dvije temeljne institucije koje su proizvele i porodile mnoge pozitivne promjene tokom istorije muslimanskih društava gde god su živjeli i žive. Čuvanje uspomene na takve institucije i istorijskog pamćenja nužan je preduvjet vlastitog identiteta i velika zadaća društvene i znanstvene kulturne elite svakog naroda i svake društvene zajednice. To su i osnovni razlozi koji su rukovodili nas kao izdavača da objavimo ovu knjigu, damo lični doprinos i odamo priznanje onome što su znanstveno, predano i istraživački na dokumentovan način uradili Poturak i Dacić, rekao je Mohamed Abasi, zamenik direktora Naučnoistraživačkog centra Ibn Sina u Sarajevu.
Sa izvesnim brojem dokumenata koji čine čvorna mesta u istoriji Šarampova, Ibrahim pašine džamije i Bakije hanume medrese autori su priredili i rekonstruisali priču o jednom delu nekadašnje prijepoljske kasabe i najstarijim verskim i obrazovnim ustanovama u Prijepolju, ocenio je vrednost ove monografije dr Sakib Šehović, koji nekoliko decenija živi i radi u Beogradu. „Ova je knjiga kao porodični album koji nije gledan godinama. U Prijepolju će mnogi biti iznenađeni svim onim što se nalazi među njenim koricama i kada se pročita može se učiniti da ima ukus hurmi i gurabija i miris bosioka“, rekao je Šehović koji je i njen recenzent. Nakon četiri objavljene knjige od kojih se prve tri bave kulturnim nasleđem Bošnjaka Prijepolja, Nadir ef. Dacić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u ovom mestu, sada se pojavio, uz Bahriju Poturka, i kao koautor monografije o Ibrahim pašinoj džamiji i Bakije hanume medrese. Oba objekta locirana su u Šarampovu, najstarijem delu grada oko kojih je bila formirana i prva muslimanska mahala u Prijepolju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.