Umesto ljudskih prava, gušenje sloboda 1Foto: Medija centar

Stanje ljudskih prava u Srbiji u 2017. godini obeleženo je odsustvom javnog dijaloga, gušenjem medijskih sloboda, ignorisanjem kritike i izbegavanjem sučeljavanja mišljenja, pokazao je izveštaj Beogradskog centra za ljudska prava.

Ovaj izveštaj predstavljen je danas u Medija centru, a urednica izdanja Vesna Petrović, izvršna direktorka centra, naglasila je da je nedostatak dijaloga praćen bezobzirnim napadima na svakog ko se usudi da iznese drugačije mišljenje i da stvara atmosferu u društvu koja nije dobra.

– Svedoci smo i neprijateljskog stava prema nezavisnim institucijama, o čemu govori način kandidovanja i biranja vodećih ljudi tih tela, rekla je Petrović, podsećajući da ove godine predstoji i izbor novog Poverenika za informacije od javnog značaja i da će biti važno odbraniti tu instituciju od uticaja politike.

Komentarišući situaciju u pravosuđu, Ana Trkulja iz BG centra istakla je da je nezavisnost pravosuđa u bitnoj meri otežana zbog finansijske zavisnosti od drugih grana vlasti.

– Osim što se kasni sa većinom aktivnosti za Poglavlje 23, Narodna skupština zakonima odlaže prenošenje budžetskih nadležnosti sa Ministarstva pravde na pravosudne savete, još od polovine 2016. godine. Zabrinjavajuće je što se uz to donosi zakon o sudijama koji omogućava veći uticaj izvršne vlasti na njih, naglasila je Trkulja.

Novinar Ivan Protić ukazao je da se novinari i mediji, koji bi trebalo da budu zaštitnici ljudskih prava, u Srbiji ubrajaju u one koji krše ljudska prava i obavljaju PR delatnost za vlast.

– Posao čuvara demokratije i ljudskih prava pada na pleća nekoliko profesionalnih medija, koji nisu jaki i veliki, a sve su pod jačim pritiskom vlasti da se bave PR novinarstvom, odnosno agitpropom, ukazao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari