Koalicija prEUgovor izrazila je zabrinutost da aktivnosti države u okviru poglavlja 23 i 24 pregovora sa EU u narednom periodu neće doneti poboljšanje u oblasti vladavine prava već puko ispunjavanje formalnih zahteva, usvajanje zakona, akcionih planova i drugih dokumenata.
Ova ocena izneta je danas tokom predstavljanja nezavisnog izveštaja koalicije prEUgovor o reformama u okviru poglavlja 23 i 24.
Na predstavljaju nalaza civilnog sektora o izvršenim izmenama, Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija govorio je o aktivnostima u segmentu borbe protiv korupcije, ističući da strategija i akcioni planovi za njeno sprovođenje nisu bili „realni pokretači promena“ u ovoj oblasti.
– Ne vidimo interesovanje Vlade da u političkom smislu učini borbu protiv korupcije zaokruženom. Što se tiče Akcionog plana za poglavlje 23, on se ne ispunjava, a njegova revizija ne donosi mnogo šta pozitivno. Izmene donose znatan broj loših rešenja – izmena sastava Saveta za borbu protiv korupcije tako da on uključuje predstavnike ministarstava, čime se smanjuje nezavisnost, izmene Zakona o javnim nabavkama planiraju se samo radi usaglašavanja sa pravilima EU, a ne radi boljeg nadzora, izmene Zakona o agenciji za borbu protiv korupcije donose se samo radi ispunjenja preporuke GREKO-a, ne radi uklanjanja propusta. Takođe, konačna odluka o uvođenju krivičnog dela „nezakonito bogaćenje“ još nije doneta, naveo je Minić.
U oblasti ispunjenja uslova iz poglavlja 24 situacija nije ništa bolja, objasnila je Marija Anđelković iz organizacije Astra za borbu protiv trgovine ljudima.
– Kada iščitate sva dokumenta vezana za akcioni plan za poglavlje 24, opšti zaključak je da se revizori nisu bavili suštinskim ključnim izazovima reforme vladavine prava već formalnim aktivnostima. Sve se svodi na usvajanje zakona i strategija, a malo se priča šta će to učiniti za obične građane i kako će delovati na njihov život. Zabrinjavajući je trend „štikliranja“ aktivnosti koje nisu urađene onako kako je predviđeno ili nisu uopšte, istakla je Anđelković. Ona dodaje da su izveštaji državnih organa „ogromni narativi“ o postignutim rezultatima bez akcentovanja aktivnosti koje treba da se preduzmu ili kakvi su efekti urađenog.
Umesto poboljšanja u oblastima ispunjenja ova dva poglavlja, mi beležimo pogoršanje, zaključeno je u nastavku, a dok se bavi zakonima, država uopšte ni ne zna kakva je situacija na terenu.
Ignjatović: Pogoršana prava žena
U oblasti ostvarivanja osnovnih prava žena došlo je čak i do pogoršanja konteksta, navela je Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra.
– Komitet traži od naše vlade da preduzme sve neophodne mere za borbu protiv antirodnog diskursa, izražava zabrinutost zbog visokog prisustva diskriminatornih rodnih stereotipa u javnom govoru, mizoginih, nesankcionisanih izjava u medijima od strane političara visokog ranga, verskih vođa, predstavnika akademije, izražava zabrinutost zbog promovisanja krajnje konzervativnih ideja o tradicionalnoj porodici što je pogoršano nacionalnom kampanjom za podsticanje rađanja i zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, naglasila je Ignjatović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.