Na protestima u Novom Sadu u utorak uhapšen je student novosadske Akademije umetnosti Relja Stanojević.
Njega su dva policajca, koja se nisu legitimisala, „vukla“ ulicom. Tom prilikom, Goran Ješić ga je branio od policije, da bi, tek pred kamerama N1 televizije, a na insistiranje novnara i građana, policajac izvadio legitimaciju.
No, Relji je određen pritvor 8. novembra, na 30 dana.
Relji se stavlja na teret da je napao službeno lice u vršenju službene dužnosti, tokom protesta u centru Novog Sada, zbog urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, prilikom koje je život izgubilo 14 osoba, a troje su u teškom stanju.
Isto veče, zahvaljujući novinarima N1, dok je odvođen, Relja je rekao da su mu „muškarci tukli devojku“ i da se on umešao, ne znajući da li je reč o policajcima ili huliganima.
Reljina majka, Jasna Stanojević, objasnila je ranije da je Relja tu noć nekako otišao odatle, sa devojkom koja je bila napadnuta i koju je branio.
„Proveo je noć kod kuće, a sutradan ujutru su došla četiri lica u civilu koja su se identifikovala kao policija“, kazala je.
Prvobitno, Relji je određeno zadržavanje od 48 sati, nakon čega mu je pritvor produžen na 30 dana.
Nakon toga pokrenuta je i peticija za njegovo oslobađanje. Tu peticiju pokrenuli su građani, studenti i profesori novosadske Akademije umetnosti.
Ko je i kakav je Relja Stanojević?
Relja Stanojević je na master studijama na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek snimanje i dizajn zvuka.
Stanojević radi u KPGT, ima projekte u Srpskom narodnom pozorištu (SNP), ali volonterski radi i u studentskom pozorištu Promena na novosadskoj akademiji.
„Relja je samo umetnik koji ide na proteste“, rekla je za Danas njegova devojka Uma Zuban, studentkinja prve godine režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu (FDU).
Ona je Relju opisala kao jednog od najboljih studenata svoje generacije, koji nije problematičan i koji se trudi da radi ono što voli – da stvara umetnost.
Tamara Kostrešević, rediteljka, Reljina drugarica i koleginica, rekla je za naš list da je sa Reljom počela da radi pre nekoliko godina na njenom diplomskom filmu, koji je „on spasio u momentu“.
„Kada mi se sve u vezi sa zvukom raspadalo, on je ušao u projekat i dao mom filmu svu pažnju na svetu. Tada sam prvi put od dizajnera zvuka dobila ono što treba da dobijem kao reditelj“, istakla je Kostrešević.
Ona je dodala da Rellja sa njom radi i u pozorištu, i da on unosi neopisivu prijatnost u čitav proces „jer sve radi s ljubavlju“.
„Ekipa od jako malog broja ljudi se skupila da snimi seriju, bez budžeta, bez honorara, bez ičega. Mesec dana smo snimali 12 sati svaki dan. Relja nijednom nije napravio problem na snimanju. Kada smo svi tonuli, Relja nam je uneo pozitivnost. Ne znam ko bi to mogao da uradi. On je deo moje porodice“, rekla je Kostrešević dodajući da je Relja „neverovatan, kreativan i pun ljubavi“.
Istakla je da Relja nije osoba koja osuđuje, te da joj je jako prijatno da se druži s njim.
„On radi u Beogradu, putuje svaki dan na relaciji Beograd – Novi Sad, kao i njegova devojka, i sasvim je normalno zašto je to veče izašao na proteste. On se lako mogao naći pod tom nadstrešnicom“, kaže Kostrešević, objašnjavajući još jedan od motiva, pored osećanja građanske dužnosti, da se pojavi ispred Gradske kuće u Novom Sadu.
Kostrešević prepričava jedan momenat koji je usledio tokom vraćanja sa gostovanja, a koji, prema njenim rečima, možda najbolje opisu Relju – kao nenasilnu osobu koja ne trpi nepravdu.
„U tri ujutru smo se vraćali sa gostovanja. Vratili smo se kolima kod zadnjeg ulaza SNP. U jednom velikom autu bila je grupica ‘napucanih’ likova koji su vređali čoveka koji radi na rampi. Mi smo to gledali, a oni su bacali smeće okolo. Relja je samo ustao, prišao kolima, pokupio smeće ispred njih i bacio u kantu“, prepričava Kostrešević.
Srđan Kner, glumac i takođe Reljin kolega i prijatelj, kaže da on nije političar već umetnik.
„Upoznao sam ga pre dve ili tri godine na Akademiji u Novom Sadu. Nama je trebao tonac, pošto naš nije bio slobodan. Prvi put se pojao Relja Stanojević sa njegovim crvenim Sićentom. Od tada smo radili na više projekata. On je jedan od najaktivniji studenata što se tiče rada“, opisuje Kner svog kolegu.
Kner ističe da Relja nema veze sa politikom, da nije poliitčki aktivan, i da je samo želeo da izrazi svoje nezadovoljstvo.
Kner, takođe, naglašava da Relja nikada nije bio agresivan, nasilan ili problematičan.
„On je među kolegama poznat kao opušten, zanimljiv, uvek raspoložen za šalu“, kaže Kner.
Nina Perge, takođe glumica i Reljina koleginica, na čijoj diplomskoj predstavi je uhapšeni student radio zvuk, za naš list kaže da je u pitanju opušten mladić, duhovit i optimističan.
„Vrlo je miran i apsolutno nema naznake agresivnosti u sebi“, kaže Perge.
Ona dodaje da on nema veze sa politikom ili aktivizmom, već da je na Trgu u Novom Sadu stajao isključivo zbog tragedije.
„On ne treba da bude tamo gde se sada nalazi“, naglašava Perge.
Relja Stanojević je rođen 28. decembra 1997. godine u Novom Sadu.
Odrastao je u Sremskoj Kamenici nadomak škole policije.
Vukovac je. Završio je srednju medicinsku školu 2016. takođe sa odličnim uspehom. Potom iste godine upisuje redovne studije medicine, stomatologija, gde usled nezadovoljstva sopstvenim uspehom 2019. odlučuje da pokuša da upiše nešto što ga okupira od ranog detinjstva – zvuk.
Upisuje Akademiju umetnosti u Novom Sadu, odsek dizajn zvuka, gde je diplomirao sa ocenom 10. Stipendista je i trenutno se nalazi na master studijama.
Tokom odrastanja bavio se sportom. Trenirao je vaterpolo od svoje osme godine i bio juniorski prvak Srbije sa timom Vojvodine. Aktivista je Crvenog krsta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.