SANU: Odlazak Dejana Mijača veliki gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti i društvo u celini 1Foto: FoNet/Darko Cvetanović

Srpska akademija nauka i umetnosti sa velikom žalošću obaveštava javnost da je 5. aprila 2022. godine, u Beogradu, u 88. godini, preminuo dopisni član Odeljenja umetnosti SANU Dejan Mijač, pozorišni reditelj čije su predstave na mnogo načina obeležile istoriju pozorišne umetnosti u Srbiji i regionu, navode u saopštenju.

Diplomirao je režiju na Akademiji za pozorišnu umetnost u Beogradu, u klasi profesora Vjekoslava Afrića (1958). Nakon toga je radio kao stalni reditelj u Narodnom pozorištu u Tuzli (1958–1961) i Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu (1962–1974), a onda i kao profesor glume u Dramskom studiju Srpskog narodnog pozorišta (1964–1972), predavač na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (1978–1980) i profesor na predmetu Pozorišna režija na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu (od 1974. do penzionisanja 1997).

Za dopisnog člana SANU izabran je na poslednjoj Izbornoj skupštini SANU – 4. novembra 2021.

Dejan Mijač je režirao čak 135 pozorišnih predstava, počev od predstave „Plug i zvezde” Šona O Kejsija (1956) do poslednje – „Višnjik” A. P. Čehova (2010). Spadao je u onu vrstu izuzetnih stvaralaca koji su, režirajući pozorišne predstave, svojim glumcima, gledaocima i studentima otkrivali filozofiju življenja u raznim epohama. On je posebnom metodom uspevao da pokaže nijanse koje vode društvenim preokretima, detektuje najskrivenije motive ljudskog ponašanja, otkrije neslućena stanja duše i učini vidljivim veze između prošlosti i budućnosti i sve to u biranom žanru komedije i tragedije. Kao veliki majstor režije, Mijač je mnogo puta pred pozorišnu publiku stavljao ogledalo vremena i svojim delom posvedočio da je suština pozorišne režije u neprolaznoj lepoti prolaznog trenutka.

U njegovom stvaralačkom opusu nalaze se nezaboravne postavke dela Čehova, Šekspira, Molijera, Jovana Sterije Popovića, Jovana Radulovića… Za svoj predani rad osvojio čitav niz zapaženih priznanja i nagrada, od kojih izdvajamo: šest Sterijinih nagrada za režiju, dve Sterijine nagrade za zasluge u oblasti pozorišne umetnosti, dve nagrade „Bojan Stupica“ (1978, 1986), Oktobarsku nagradu Grada Novog Sada (1969), Oktobarsku nagradu Grada Beograda (1977) i Priznanje Vlade Republike Srbije za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi (2007).

Njegov odlazak veliki je gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti i srpsko društvo u celini, kažu iz SANU-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari