Vlada Srbije i nadležni za davanje dozvola za izvoz domaćeg pešadijskog naoružanja, odnosno ministarstva trgovine, odbrane, unutrašnjih i spoljnih poslova juče se nisu oglašavala povodom informacije BIRN-a da Amnesti internešenal traži da se obustavi izvoz Zastavinog oružja u Kamerun, kojim su, navodno, u toj afričkoj zemlji pogubljene dve žene i dvoje dece.
Naš list, međutim, od poznavalaca ove problematike pouzdano saznaje da je izvoz Zastavinog pešadijskog naoružanja, pre svega jurišne puške M21, teškog mitraljeza 12,7mm – „kojot“, dalekometne snajperske puške „crna strela“ i drugog, „u potpunosti legalan posao“, koji se realizuje uz saglasnost Ujedinjenih nacija i Sjedinjenih Američkih Država.
– Kamerun dosta oružja kupuje i od Kine, Rusije i Izraela, gde je nabavljao pušku „galil“ koja je, kao i Zastavina puška M 21, rađena po principu „kalašnjikov“, ali u NATO kalibru 5,56 mm. Kad su Izraelci prestali da proizvode tu pušku, Kamerunci su u potpunosti prešli na uvoz Zastavine puške M 21, kaže za Danas domaći stručnjak koji je pre dve godine boravio u Kamerunu, gde je pripadnike tamošnje vojske obučavao u rukovanju i održavanju Zastavinog pešadijskog naoružanja.
On ističe, pritom, da se tokom boravka u Kamerunu uverio da pripadnici vojske te zemlje Zastavino i ostalo oružje koje poseduju koriste isključivo u borbama protiv islamista iz terorističke organizacije Boko Haram. Da je drugačije, UN i SAD bi, tvrdi, odmah obustavile dalji izvoz Zastavinog naoružanja u tu afričku zemlju.
Podsetimo da je Amnesti internešenal u izjavi za BIRN naveo da je Kamerun upotrebio oružje iz Srbije u sistemskom narušavanju ljudskih prava i pozvao Srbiju da obustavi izvoz oružja toj državi, prenosi portal Balkan insajt.
Istražitelj za kontrolu oružja u Amnestiju Patrik Vilken izjavio je, preneli su domaći mediji, da Srbija treba da obustavi dalji izvoz oružja u Kamerun zbog „uverljivih dokaza da su kamerunski vojnici koristili puške M21 napravljene u Zastavi za izvršenje užasnog i nezakonitog pogubljenja dve žene i dvoje dece“. Vilken je dodao da ovo nije prvi slučaj da je Amnesti dokumentovao narušavanje ljudskih prava koje je počinila kamerunska vojska koristeći srpsko lako naoružanje.
Poziv na obustavu izvoza stigao je nakon što su Amnesti i istraživački portal Belingkat (Bellingcat) potvrdili da je puška na snimku pogubljenja žena i dece, koji su bili optuženi za pripadnost islamističkoj terorističkoj grupi Boko Haram, „zastava M21“.
Ministar za komunikacije Kameruna Isa Čiroma Bakari odbacio je snimak kao lažnu vest, ali je rekao da će vlasti sprovesti istragu. AFP je, pozivajući se na izvore bliske kamerunskoj vojsci, objavio da su četiri kamerunska vojnika uhapšena nakon pojavljivanja ovog snimka.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, Kamerun je od 2013. godine jedan od najvećih kupaca srpskog oružja. BIRN je u septembru prošle godine izvestio da su se na Tviteru pojavile fotografije srpskih mitraljeza „kojot“ u Kamerunu i Nigeriji, koji su zaplenjeni od boraca Boko Harama.
Novi izvršni direktor
Nadzorni odbor Zastave oružja smenio je sa mesta izvršnog direktora te fabrike Dragana Petrušića i na tu funkciju, kako saznajemo, imenovao Aleksandra Mladenovića, koordinatora za tehniku u Zastavi oružju. Izvori Danasa navode da je novi izvršni direktor Zastave oružja, što je druga po značaju funkcija u kragujevačkoj fabrici, brat od tetke pomoćnika ministra odbrane Nenada Miloradovića. Aleksandar Mladenović je, tvrde naši sagovornici, prošle godine trebalo da bude postavljen za v. d. direktora Zastave oružja, ali je to imenovanje obustavljeno zbog informacije da je Mladenović svojevremeno osuđivan zbog nasilja u porodici i napada na službeno lice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.