UN su spremne da prošire svoje aktivnosti u Iraku, izjavio je juče generalni sekretar UN Ban Ki Mun. Ban je na ključnom sastanku u Njujorku izjavio da je vreme da se reši akcija u Iraku, ali da bi šire prisustvo UN obezbedilo bolju bezbednost.
UN su povukle veći deo svog osoblja 2003, posle bombaškog napada kada je ubijen njihov visoki posrednik i još 21 osoba, dok irački premijer Nuri al Maliki kaže da sada može da garantuje bezbednost za UN.

UN su spremne da prošire svoje aktivnosti u Iraku, izjavio je juče generalni sekretar UN Ban Ki Mun. Ban je na ključnom sastanku u Njujorku izjavio da je vreme da se reši akcija u Iraku, ali da bi šire prisustvo UN obezbedilo bolju bezbednost.
UN su povukle veći deo svog osoblja 2003, posle bombaškog napada kada je ubijen njihov visoki posrednik i još 21 osoba, dok irački premijer Nuri al Maliki kaže da sada može da garantuje bezbednost za UN. Sastanku u Njujorku prisustvovali su i visoki predstavnici Iraka i susednih zemalja, kao i zemlje veliki donatori. Ban je opisao razgovore kojima je prisustvovao Maliki kao „pozitivne i od velike pomoći“. „Postojala je jasna saglasnost da međunarodna zajednica ne može da se okrene ili ignoriše Irak. Njegova stabilnost je naša zajednička briga“.
Dopisnici iz Njujorka kažu da je ton kojim je govorio Ban bio naglašen i snažan kada je rekao da je vreme za kolektivnu akciju. Generalni sekretar UN izjavio je da bi trebalo uspostaviti regionalnu kancelariju za podršku u Bagdadu u cilju ubrzanja dijaloga između zemalja upletenih u problem i da bi trebalo razmotriti osnivanje slične kancelarije i u Basri. Dopisnici navode da je jasno da će bezbednost biti osnovni element skale vladanja i put za širenje uloge UN. Maliki je istakao da je bezbednosna situacija u Bagdadu znatno poboljšana. „Sposobni smo da obezbedimo sigurnost za UN na način da im omogućimo da obavljaju svoju funkciju na efikasan način“.
Ključne ekonomske sile kao što su Nemačka i Japan, regionalni igrači kao što su Saudijska Arabija i Iran i predstavnici međunarodnih ekonomskih organizacija kao što su Međunarodni monetarni fond i Svetska banka prisustvovali su jučerašnjem sastanku u Njujorku. SAD je predstavljala državni sekretar Kondoliza Rajs.
U međuvremenu, lideri zemalja članica UN počeli su da se okupljaju u Njujorku gde će razmeniti stavove o ključnim međunarodnim pitanjima u okviru 62. zasedanja Generalne skupštine na kojoj generalna debata počinje sutra. Među državnicima koji će se obratiti generalnoj skupštini iduće nedelje su Nemačka kancelarka Angela Merkel i Francuski predsednik Nikola Sarkozi, a očekuje se da će govoriti i iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. „Verujem da će ovo biti najintenzivniji period multilateralne diplomatije ikad u istoriji Ujedinjenih nacija“, rekao je generalni sekretar Ban Ki Mun koji će se sresti s više od 100 šefova vlada ili država ili ministara za vreme zasedanja. Naveo je da će se razmatrati niz ključnih svetskih problema, uključujući Bliski istok, Kosovo, Avganistan i Irak za koje je rekao da „nema iluziju“ da se mogu rešiti „preko noći. Predsednik Srbije Boris Tadić predvodi delegaciju Republike Srbije na zasedanju na kojem će biti od 24. do 28. septembra. U delegaciji je i šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari