Ovogodišnja skupština Unije frankofonskih novinara (UPF) održava se od 1. do 4. juna u glavnom gradu Maroka Rabatu. U ime predsednika Francuske Nikole Sarkozija učesnicima će se na otvaranju skupa obratiti Žan-Pjer Rafaren, predsednik vlade u Parizu od 2002. do 2005. Godišnjoj skupštini će prisustvovati do sada najbrojnija delegacija Srbije, koju čine: predsednik Sekcije Srbije Zoran Cvijić (Danas), Gordana Popović (Politika), Meliha Pravdić (Radio Beograd) i Marina Rakić (Beta).

UPF je deo Međunarodne organizacije frankofonije (OIF), koju još čine i Agencija frankofonskih univerziteta (čiji je član i Beogradski univerzitet) i Međunarodna asocijacija frankofonskih opština. Srbija je od 2006. posmatrač u OIF, dok su iz našeg okruženja punopravni članovi: Hrvatska, Bugarska, Rumunija i Slovačka. OIF okuplja šezdesetak država: Francusku, Belgiju, Kanadu, Švajcarsku, Poljsku, Litvaniju, Vijetnam, kao i mnoge članice Pokreta nesvrstanih. Oko 3.000 novinara iz celog sveta članovi su UPF. Kao deo tog udruženja u Srbiji je pre sedam godina osnovana Sekcija UPF, koja okuplja osamdesetak novinara koji u svom radu koriste francuski.

Osnovni cilj OIF jeste unapređenje dijaloga među narodima uz poštovanje i prihvatanje kulturnih i jezičkih različitosti, zalaganje za uvođenje i razvoj demokratije, sprečavanje sukoba, uspostavljanje pravne države i odbranu ljudskih prava. OIF i UPF ne štite samo francuski jezik već i sve ostale od nametanja samo jednog jezika kao sredstva komunikacije među narodima. Podsećanja radi, u Evropskoj uniji francuski i engleski su potpuno ravnopravni jezici i svi zvaničnici EU moraju znati oba jezika, tako da je unutar 27-članog bloka moguće komunicirati na svim nivoima na francuskom. Najzad, tri prestonice EU, Brisel, Strazbur i Luksemburg frankofonski su gradovi.

Godišnja skupština UPF u Rabatu je posebno značajna, jer prethodi sastanku šefova država OIF u oktobru u Montreju (Švajcarska), kojem će, verovatno, prisustvovati i predsednik Srbije Boris Tadić. Uključenje najvišeg političkog rukovodstva Srbije važno je kako bi ta država što pre dobila status pridruženog i potom punopravnog članstva u OIF.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari