Samo mesec dana pre nego što će Francuska preuzeti predsedavanje EU, Evropska komisija je saopštila da je potrebno da ta država sprovede strukturne reforme u cilju poboljšanja stanja u oblasti javnih finansija. „Smatramo da je potrebno izvršiti reforme u Francuskoj“, izjavio je ekonomski komesar EU Žoakin Almunia.
Samo mesec dana pre nego što će Francuska preuzeti predsedavanje EU, Evropska komisija je saopštila da je potrebno da ta država sprovede strukturne reforme u cilju poboljšanja stanja u oblasti javnih finansija. „Smatramo da je potrebno izvršiti reforme u Francuskoj“, izjavio je ekonomski komesar EU Žoakin Almunia. On je kazao da je EU osmislila dokument koji sadrži predloge o mogućim reformama koji je poslat Parizu.
Predlozi između ostalog uključuju reforme javne politike, te izmene sistema zdravstvenog osiguranja i reviziju penzionog sistema. To je prvi put da je Komisija izrekla konkretne komentare na račun ekonomskih i budžetskih pitanja neke države članice EU od uvođenja takve mogućnosti 2005. u okviru izmenjenog Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope.
Almunija je istakao da je vlada desnog centra u Parizu već uložila napor u cilju izvođenja reformi, ali je upozorio da Francuska mora nastaviti da pokreće takve inicijative. „Tempo reformi je prekinut 2007, a ove godine nije znatno povećan“, izjavio je zvaničnik Evropske komisije.
Kao jednu od konkretnih mera za unapređenje ekonomije, Almunija je istakao neophodnost uravnoteženih budžetskih izdvajanja, u cilju smanjenja javnog duga. „Nadam se da će osnaženje budžeta i strukturne reforme teći istovremeno“, kazao je evropski komesar za ekonomiju.
On je, takođe, izrazio nadu da će takve predloge Brisela vlasti u Parizu shvatiti kao „ohrabrenje“ da nastave započeti posao. Nasuprot tome, francuski predsednik Nikola Sarkozi je uputio kritike na račun izjava evropskog komesara za ekonomiju.
„Pretpostavka Evropske komisije je zasnovana na brojkama koje nisu potvrđene“, izjavio je francuski predsednik. Pariz je, takođe, saopštio da su takvi navodi „suviše mračni“. Prema procenama Brisela, Francuska će ove godine ostvariti privredni rast od 1,6 odsto, dok vlada u Parizu tvrdi da će on iznositi između 1,7 i 2,0 odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.