Tokom prošle godine inspektori Republičke sanitarne inspekcije na teritoriji četiri opštine Moravičkog okruga (Gornji Milanovac, Čačak, Lučani i Ivanjica) obavili su 4.777 sanitarnih pregleda, odnosno za 14 odsto kontrola više nego tokom 2005. godine. Sedam sanitarnih inspektora je tokom 2006.

Tokom prošle godine inspektori Republičke sanitarne inspekcije na teritoriji četiri opštine Moravičkog okruga (Gornji Milanovac, Čačak, Lučani i Ivanjica) obavili su 4.777 sanitarnih pregleda, odnosno za 14 odsto kontrola više nego tokom 2005. godine. Sedam sanitarnih inspektora je tokom 2006. godine u proseku kontrolisalo tri objekta dnevno, tokom ovog perioda je ukupno podneto 409 prekršajnih prijava, najčešće zbog neispravnosti namirnica, isteka roka upotrebe, ali i zbog nenošenja ili neadekvatne radne odeće zaposlenih u kontrolisanim objektima, 13 prijava zbog privrednog prestupa i jedna krivična zbog fizičkog napada na inspektora. Četiri sanitarna inspektora u Čačku i po jedan u Gornjem Milanovcu, Lučanima i Ivanjici izrekli su u prošloj godini i 275 mandatnih kazni za šta je najčešći povod bila opšta nehigijena u kontrolisanim objektima. U prethodnoj godini kontrolisano je ukupno 1.050 uzoraka životnih namirnica, od čega 900 sistematski. Kod 109 uzoraka, kako kaže Svetlana Tadić, šef odseka Sanitarne inspekcije u Čačku, utvrđena je neispravnost, dok je ukupno uništeno 4.103 kilograma namirnica. Istovremeno sanitarni inspektori su u više navrata doneli i rešenja o zabrani upotrebe seoskih vodovoda usled utvrđene sanitarne neispravnosti.
– Od 226 briseva sa ruku zaposlenih, neispravno je bilo oko 30 odsto (71 bris). Uzeto je 930 briseva sa radnih površina, opreme i uređaja, pri čemu je neispravnih bilo oko 20 odsto (180). Iako ni ovo stanje nije zadovoljavajuće, znatno je povoljnije nego prethodnih godina, kada je bilo i do 60 odsto slučajeva prljavih ruku i nehigijene na radnom mestu. U najvećem broju je utvrđeno prisustvo uslovno patogenih bakterije fekalnog porekla, zbog neadekvatne higijene ruku ili neupotrebe dezinfekcionih sredstava pri čišćenju radnih površina, posuđa i drugog pribora. Neretko u radnjama namirnice, poput hleba i mleka zateknemo u transportnoj ambalaži na podu. Zaposleni često ne nose radnu odeću ili je ona tamnih boja, tako da se ne vidi da li je čista ili ne, što nije dozvoljeno. Zaposlene zatičemo i da puše u svom radnom prostoru, kaže Svetlana Tadić.
Inspektori su kontrolisali sanitarno – higijensko stanje u industrijskim, zanatskim, zdravstvenim, ugostiteljskim, predškolskim, školskim i objektima socijalne zaštite. Prioritet prilikom kontrola imale su predškolske i školske ustanove i bolnice, prodavnice brze hrane, poslastičarnice i vodovodna postrojenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari