Na Medicinskom fakultetu u Nišu u toku je prijavljivanje ispita za januarski rok, od kojeg uprava ovog fakulteta nije odustala, potvrdila je danas Neformalna grupa studenata, koja organizuje blokadu rada te visokoškolske ustanove.
NGS je ocenila da januarski ispitni rok „koji je trenutno u toku nije legitiman ni za jednog studenta, osim za apsolvente koji su sve svoje predispitne obaveze ispunili“, te da će na svom plenumu u sredu 15. januara „doneti odluku o daljim merama“.
Medicinski fakultet je jedini na Univerzitetu u Nišu, čije je sedište na teritoriji grada, na kojem je ovaj ispitni rok u toku uprkos blokadi, izuzimajući Pravni, na kojem studenti mogu da prijave ispite, ali će ih polagati tek „kada se budu stekli regularno uslovi“.
„Iako su studenti jednoglasno na plenumu izglasali obustavu održavanja ispitnih rokova, nažalost, dekan našeg fakulteta (dr Aleksandar Mitić) nije u potpunosti prepoznao našu borbu i zajednički cilj. Ispitni rok koji je trenutno u toku nije legitiman ni za jednog studenta osim za apsolvente, koji su sve svoje predispitne obaveze ispunili, što je bio i zaključak razgovora sa dekanom, koji se dogodio pred plenum (održan juče po podne, prim, aut.). Nakon diskusije od skoro pet sati na ovom plenumu, studenti nisu zadovoljni trenutnom situacijom i razočarani su neangažovanjem nastavnog i nenastavnog osoblja u poređenju sa drugim fakultetima, ali su ujedinjeni u zajedničkom cilju i borbi“, navela je u saopštenju NGS Medicinskog fakulteta.
NGS je precizirala da je dekan Mitić u tom razgovoru sa njima „ponudio ’rešenje’ koje je trenutno na snazi- garanciju da će svim studentima u blokadi sve predispitne obaveze, kao i ispitni rokovi biti nadoknađeni“.
Ona je podsetila da studenti u blokadi nisu išli na predavanja i vežbe, te da nemaju uslova da overe semestar, a bez overe semestra „studenti nisu u mogućnosti da izađu na ispitni rok čija prijava trenutno traje“.
„Ako bi student prijavio bilo koji ispit u ovom roku, legitimnost tog ispita ne bi postajala, jer semestar nije overen“, naglašeno je.
NGS je dodala da je sledeći plenum zakazan za sredu 15. januar u 11.52 časa, na kojem će “ jedina tačka dnevnog reda biti upravo ovaj rok, a studenti kroz dalju diskusiju doneti zaključak o daljim merama“.
Dekan Mitić i dekanat nisu odgovorili na pitanja Danasa vezana za održavanje januarskog ispitnog roka.
NGS je pred novogodišnje praznike podsetila da je uprava Medicinskog fakulteta objavila obaveštenje o januarskom ispitnom roku, što je „u suprotnosti sa odlukom studentskog plenuma“.
Ona je precizirala da se u obaveštenju, objavljenom na oficijelnom sajtu fakulteta 24. decembra, navodi se da će januarski ispitni rok za studente svih studijskih programa, prema zvaničnom akademskom kalendaru fakulteta, trajati od 20. do 31. januara ove godine, a da će prijava ispita biti moguća od 6. do 12. januara.
„Nezvanično nam je u neformalnoj konverzaciji sa dekanom rečeno da je to obaveštenje automatsko, i da važi za strane studente, kao i studente na specijalističkim i doktorskim studijama. Kako nismo dobili važeći dokument koji govori na tu temu, jednoglasno smo odlučili da pošaljemo dopis dekanu kojim zahtevamo odlaganje ispitnih rokova do ispunjenja zahteva studenata u blokadi“, navela je tada NGS.
Ova grupa je tim povodom uputila dopis dekanu Mitiću u kojem zahteva odlaganje svih ispitnih rokova do ispunjenja zahteva studenata u blokadi.
„Sa obzirom na činjenicu da su studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu stupili u blokadu 16. decembra 2024. godine, odlukom donetom na prvom plenumu studenata…, i aktivno učestvuju u istoj, smatramo da u ovim okolnostima nisu u mogućnosti da se adekvatno pripreme za ispite, što ozbiljno ugrožava njihov akademski uspeh“, naveli su u dopisu.
NGS je u to vreme, takođe, objavila da petoro profesora i asistenata navodno vrši pritisak na studente, između ostalog i tako što ih poziva na predavanja i vežbe, iako je plenum doneo odluku o potpunoj obustavi rada, i prvi put objavila njihova imena.
Prozvani profesori su negirali da su vršili pritisak, navodeći da su ovakve informacije „apsolutno netačne“, „neistina“ i „nečija manipulacija“.
„Svi naši studenti su maksimalno ispoštovani i prema svima imamo najkorektniji odnos“, rekao je tim povodom dekan Mitić.
Dekanski kolegijum ovog fakulteta je i ranije, 23. decembra, negirao tvrdnje NGS da fakultet „trpi ogroman pritisak“ od dr Mitića i Naučno- nastavnog veća da počne da se održava nastava za studente koji žele da prisustvuju.
Ovaj kolegijum je, inače, još ranije, 12. decembra, pozvao političare i medije da „ne koriste“ studentska okupljanja za „lične ciljeve“ i da „poštuju autonomiju fakulteta“.
Apel je uputio u saopštenju kojim je podržao inicijativu studenata da se obustavi nastava na 15 minuta, kako bi se odala pošta žrtvama tragedije u Novom Sadu.
Bar polovina desetočlanog dekanata, međutim, sama je izrazila lične političke ciljeve pred perlamentarne izbore 17. decembra prošle godine, kada je javno podržala vladajuću političku opciju.
Prema dostupnim podacima, dekan Mitić i četiri prodekana Medicinskog fakulteta tada su bili na spisku 2000 značajnih ličnosti koji su potpisima podržali izbornu listu koalicije oko Srpske napredne stranke „Aleksandar Vučić- Srbija ne sme da stane“, koji je javno publikovan.
Sam dr Mitić je neposredno pred izbor na funkiciju dekana bio visoki funkcioner Pokreta socijalista Aleksandra Vulina.
Medicinski fakultet je, inače, poslednji među fakultetima niškog Univerziteta čije je sedište na teritoriji grada proglasio blokadu među državnim fakultetima u Nišu, na plenumu 16. decembra, a neki od studenata su bezmalo od početka ukazivali na „pritiske“.
Na Univerzitetu Niš, koji ima 14 fakulteta, u blokadi je svih 11 fakulteta sa sedištem u tom gradu, a nijedan, izuzimajući Pravni, do danas nije objavio obaveštenje o januarskom ispitnom roku.
Studenti su blokirali fakultete zbog tragedije u Novom Sadu, kada je 1. novembra pri padu betonske nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi.
Oni između ostalog zahtevaju objavljivanje komletne dokumentacije o rekonstrukciji, krivičnu i političku odgovornost nadležnih i prestanak represije prema studentima i drugim učesnicima protesta.
Pravni fakultet: Do sada je 1200 studenata prijavilo polaganje ispita, ali će roka biti tek kad se steknu regularni uslovi
„Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu u toku je prijava ispita na osnovnim akademskim studijama za januarski ispitni rok, koja se završava 8. januara. Za sada je više od 1200 studenata prijavilo polaganje ukupno oko 2450 ispita- pojedini studenti prijavili su polaganje više od jednog ispita. Što se tiče Okvirnog rasporeda polaganja ispita u januarskom roku, (koji je objavljen na sajtu fakulteta, prim, ait.) on predstavlja deo zbirnog rasporeda koji se svake godine u decembru usvaja za čitavu narednu kalendarsku godinu i njime su obuhvaćeni svi redovni ispitni rokovi – januarski, martovski, aprilski, junski, septembarski i oktobarski. Pomenuti okvirni raspored je na sajtu Fakulteta objavljen 13. decembra 2024. godine, odnosno pre nego što je blokada otpočela. Sprovođenje prijave ispita ne znači da će januarski ispitni rok biti održan u terminima iz napred pomenutog okvirnog rasporeda, već kada se za to budu stekli regularni uslovi“, naveo je za Danas dekan ovog fakulteta u Nišu Nebojša Raičević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.