Univerzitet u Beogradu saopštio je večeras da je sa Evropskom organizacijom za nuklearno istraživanje (CERN) zaključio memorandum o razumevanju koji se odnosi na Studiju izvodljivosti sledećeg velikog naučno-tehnološkog projekta – „Budući cirkularni sudarač“ (Future Circular Collider – FCC).
Memorandum o razumevanju ima za cilj da otvori mogućnost za sve članice Univerziteta u Beogradu, a onda i za ostale naučne institucije u Srbiji, za uključivanje u taj, kako se navodi u saopštenju, do sada najveći međunarodni naučno-tehnološki projekat.
Memorandum su u prostorijama CERN-a u Ženevi danas potpisali rektor Univerziteta Vladan Đokić i vođa studije budućeg cirkularnog sudarača Majkl Benedikt, a isti ugovor zaključilo je više velikih naučnih instituta i univerziteta u svetu.
„Nadamo se da će biti prilike ne samo za istraživače i inžnjere, već i za uspešne srpske kompanije da se priključe ovom ambicioznom projektu, a čija je eksploatacija projektovana za stručnjake koji su danas u srednjim školama ili na univerzitetima“, naveo je Đokić.
Studija i izgradnja delova akceleratorskog kompleksa FCC (obima od 90 do 100 km) uveliko je započeta i ne očekuje se da će biti završen i pušten u eksploataciju pre 2042. godine, navodi se u saopštenju Univerziteta.
Gradiće se u dve faze: prva koja će omogućiti ubrzavanje i sudare snopova elektrona i pozitrona na do sada najvišim energijama, i druga faza koja će omogućiti ubrzavanje i sudare dva snopa protona na takođe rekordnim energijama.
Primarni cilj gradnje tog kompleksa su dalja složena eksperimentalna i teorijska istraživanja u oblasti fizike visokih energija, prvenstveno u fizici čestica.
Evropska organizacija za nuklearno istraživanje (CERN), najveći centar za istraživanje elementarnih čestica, osnovan je 1954. godine, a Srbija je 2019. godine postala 23. punopravna zemlja članica CERN-a.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.