Univerzitet u Beogradu među 300 najboljih u svetu 1Rektorat Foto: Wikipedia

Univerzitet u Beogradu plasirao se među 300 najboljih svetskih visokoškolskih ustanova, čime je popravio svoju dosadašnju poziciju na prestižnoj Šangajskoj listi.

U najnovijem rangiranju za 2016. Beogradski univerzitet zauzeo je između 201. i 300. mesta, dok je prethodne tri godine bio između 301. i 400. mesta.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević kaže za Danas da je do skoka na rang-listi došlo jer su naši naučnici prošle godine objavili jedan broj radova u najprestižnijim svetskim časopisima – četiri rada objavljena su u časopisu „Nature“ i jedan u „Science“. Reč je uglavnom o grupnim radovima, od kojih je nekoliko iz fizike, jedan je iz medicine, a jedan iz arheologije. Sem toga, na listi visokocitiranih naučnika, koju svake godine objavljuje kompanija Tomson Rojters, pojavio se i Stojan Radenović, profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu (matematika), što je takođe doprinelo boljem pozicioniranju Beogradskog univerziteta. Bumbaširević kaže da se ulaganje u nauku mora povećati da bismo zadržali mesto na Šangajskoj listi i da se treba okrenuti i evropskim fondovima, kao i saradnji sa evropskim univerzitetima i institutima.

Akademik Dušan Teodorović, predsednik Odbora za visoko obrazovanje SANU, zadovoljan je plasmanom Univerziteta u Beogradu.

– Ovo je veoma dobar rezultat s obzirom da su ove godine univerziteti sa kojima je realno da se poredimo rangirani lošije. Tako su, na primer, i Sveučilište u Zagrebu i Univerzitet u Ljubljani rangirani između 401. i 500. mesta. Svakako da je boljem rangiranju Univerziteta u Beogradu doprinelo višegodišnje insistiranje na publikovanju naučnih rezultata u značajnim međunarodnim naučnim časopisima. Mladi talentovani ljudi iz Srbije treba u većem broju da budu upućeni na doktorske studije na vodeće svetske univerzitete. Postojeći samoupravni mehanizmi na fakultetima moraju da budu slomljeni, čime će da bude omogućen ulazak na fakultete istraživačima školovanim u najboljim svetskim institucijama – ocenjuje Teodorović za Danas.

On smatra da bi trebalo povećati budžet za nauku koliko je to moguće.

– Ja bih deo tih povećanih sredstava najpre usmerio u školovanje mladih na prestižnim univerzitetima. Pored zapošljavanja najboljeg kadra srpski univerziteti moraju u budućnosti da insistiraju i na postdoktorskom usavršavanju u inostranstvu mladih istraživača koji su doktorirali u Srbiji. Na ovaj način Srbija može da stvori novu generaciju „francuskih đaka“ koji bi mogli značajno da unaprede i srpske univerzitete i srpsko društvo. Ovakav model školovanja dela mladih istraživača na najboljim naučnim institucijama odavno primenjuju neke druge zemlje – ističe Teodorović.

On ukazuje i da je neophodno iz postojećeg Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja izdvojiti nauku i visoko obrazovanje u posebno ministarstvo, koje bi trebalo da vode profesori i naučnici sa značajnim naučnim i pedagoškim rezultatima.

Četrnaestu godinu zaredom prvo mesto na Šangajskoj listi pripada Harvardu. Slede Stanford, Berkli, Kembridž, MIT, Prinston, Oksford, Kalifornijski tehnološki institut, Kolumbija i Univerzitet u Čikagu. U vrhu liste i ove godine dominiraju američki univerziteti – od top 20 američkih je 15, a tri su britanska. U tu grupu plasirali su se još Švajcarski federalni institut za tehnologiju i Univerzitet u Tokiju. Zanimljivo je da je 27 univerziteta u najnovijem rangiranju prvi put dospelo među 500 najboljih.

Vladimir Bumbaširević navodi da je od zemalja Istočne Evrope Beogradski univerzitet zauzeo treću poziciju, iza Karlovog univerziteta, a u toj skupini najbolji je Lomonosov, koji se plasirao među prvih 100, tačnije na 87. mesto. Od univerziteta iz regiona, Univerzitet u Ljubljani nalazi se između 401. i 500. mesta, gde se plasiralo i Zagrebačko sveučilište, koga prethodne dve godine nije bilo na listi.

Šta je Šangajska lista

Šangajska lista, koja se smatra jednom od najuticajnijih, rangira najbolje visokoškolske ustanove u svetu, a ključni kriterijumi su naučnoistraživački rad, odnosno broj objavljenih naučnih radova u međunarodnim časopisima, citiranost, broj dobitnika Nobelove nagrade i Fildsove medalje koji su pohađali univerzitet ili su na njemu zaposleni. Listu svake godine objavljuje univerzitet Ciao Tong iz Šangaja. Univerzitet u Beogradu prvi put se našao na Šangajskoj listi 2012, i to između 401. i 500. mesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari