Univerzitetski klinički centar Srbije dobija helidrom, doniran novac za prvu fazu izgradnje 1foto FoNet/Instagram predsednika Srbije (arhiva)

Univerzitetski klinički centar Srbije trebalo bi uskoro da na krovu dobije prostor za sletanje helikoptera. Nisu retke situacije kada od brzine transporta zavisi život.

U Gorsku službu spasavanja stigao je hitan poziv – skijaš je povredio glavu na nepristupačnom terenu. Zahvaljujući helikopterskom transportu od Kopaonika do beogradskog Univerzitetskog kliničkog centra (UKCS) pacijent je stigao za oko jedan sat. Stojan Marić, lekar, jedan je od onih koji se često suočava sa sličnim situacijama.

„Povređeni može da bude u gondoli ili na nekom nepristupačnom terenu, kad ga spakujemo pomoću sajle ili vinče iz helikoptera, spasilac sa povređenim ide gore, ulazi i onda se radi dalji transport, svi moraju da rade sinhronizovano. Gorska služba ima tridesetak spasilaca koji su prošli osnovnu obuku“, kaže dr Marić, a prenosi RTS.

Značaj helidroma u ovim intervencijama je veliki, posebno za pilote helikoptera koji se trude do što pre stignu do najbližeg zdravstvenog centra.

Direktorat za civilno vazduhoplovstvo donirao je 12 miliona dinara za prvu fazu projektovanja i izgradnje helidroma na UKCS.

„Preporučili smo izmenu u smislu podloge na koju se prizemljuju helikopteri, njene ravnosti, nagiba, a poseban deo projekta čine zone prilaska koje moraju da budu definisane i koje olakšavaju pilotima helikoptera da bezbedno sleću zajedno sa pacijentima koje voze i kojima je potrebna pomoć“, kaže Đorđe Brdarski iz Direktorata za civilno vazduhoplovstvo.

Izgradnja helidroma na 11. spratu nove zgrade Univerzitetskog kliničkog centra Srbije namenjena je ukazivanju hitne medicinske pomoći u složenijim intervencijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari