UNPD i EU: Stopirana obnova kuće Džafera Deve, bez revizije istorije 1Kuća Džafera Deve Izvo: KoSSev

Program Ujedinjenih nacija za razvoj na Kosovu (UNDP) i Evropska unija obustavili su projekat restauracije kuće Džafera Deve nakon što su srpski istoričari ukazali javnosti da se radi o istaknutoj figuri Vermahta i nacističkom kolaboracionisti, javio je portal Kossev.

Odluka stiže nakon afere koja trese deo međunarodne, kosovske i srpske javnosti u vezi sa najavom početka restauracije kuće Deve, a na čijem projektu su, i trebalo je da partnerski rade UNDP, EU i kosovsko ministarstvo kulture.

Kako je navedeno, UNDP je zajedno sa EU obustavio rad na lokaciji, u kontaktu su sa svim uključenim stranama i ponovo procenjuju svoju ulogu i doprinos, uključujući mogućnost da se trenutna kontroverza iskoristi kao „pravovremena prilika da se otvoreno pozabavimo prošlošću kroz otvorene diskusije i konsultacije svih relevantnih zajednica“.

„UNDP je zajedno sa EU obustavio rad na lokaciji. U kontaktu smo sa svim uključenim stranama i ponovo procenjujemo našu ulogu i doprinos, uključujući mogućnost da se trenutna kontroverza iskoristi kao pravovremena prilika da se otvoreno pozabavimo prošlošću kroz otvorene diskusije i konsultacije svih relevantnih zajednica“, prenosi portal KoSSev.

Projekti kulturnog nasleđa koje UNDP sprovodi od 2016. godine u partnerstvu sa EU, Ministarstvom kulture, omladine i sporta, opštinama i verskim zajednicama završili su radove na renoviranju i rehabilitaciji više od 35 kulturnih i verskih objekata, koji pripadaju različitim verskim i etničkim grupama koje žive na Kosovu, podsetili su u zajedničkom saopštenju.

Međutim, EU je i pre više godina, prema tadašnjim informacijama, uložila značajna sredstva u renoviranje Kulturnog centra u Južnoj Mitrovici, koji je posle rata poneo ime po još jednoj kontraverznoj ličnosti i Devinom savremeniku – ministru kulture i premijeru Albanije u vreme nacističkog režima tokom Drugog svetskog rata u Albaniji – Redžepu Mitrovici.

Poslanica Evropskog parlamenta i izvestilateljka EP za Kosovo Viola fon Kramon poručila je ranije danas da „ne sme biti mesta za revizionizam istorije Drugog svetskog rata i poricanje Holokausta“ i istakla kako „pranje prošlosti i iskrivljavanje činjenica o poznatom nacističkom saradniku i protagonisti 21. SS divizije ‘Skenderbeg’ ne sme da se desi“.

Povodom slučaja Deva u ponedeljak je reagovao i nemački ambasador u Prištini Jorn Rode i poručio kako je „vrlo zabrinut zbog planova da se restaurira kuća Džafera Deve, poznatog nacističkog kolaboracioniste i učesnika neslavne SS Skenderbegove divizije“.

Rode je naglasio da „nema pranja istorije“.

Hajrula Čeku.Nije revizonizam

„Ne radimo istorijski revizionizam i rehabilitaciju ličnosti. U stvari, izvor sve ove nepotrebne buke je naš severni sused, čiji istorijski revizionizam ima nacionalističku politiku i kojim reaguje na svaki pozitivan razvoj događaja na Kosovu“, poručio je u svom pojašnjenju plana o restauraciji kuće Džafera Deve, kosovski ministar za kulturu Hajrula Čeku (Hajrulla Çeku).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari