Udruženje novinara Srbije (UNS) najavilo je da će po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, u ponedeljak, 20. januara od svih beogradskih opštinskih poreskih uprava tražiti broj i spisak pravnih lica kojima je onemogućeno poresko poslovanje po dosadašnjim pravilima i podatak koliki je očekivani prihod poreske uprave po tom osnovu.
Iz udruženja su ocenili da su izloženi „progonu lokalnih poreskih organa“ koji su im „preko noći“ odbili zakonsku mogućnost obračuna poreza na imovinu koju UNS primenjuje od usvajanja zakona 2013. godine i naložili da umesto 15.000 plati 60.000 evra poreza u 2020. godini iako nemaju nikakav poreski prestup.
„Poreski organi pozvali su se na mišljenje Ministarstva finansija kako bi nametnuli enormnu globu koja ugrožava finansijsku nezavisnost UNS-a, a sada nas ovo ministarstvo u odgovoru obaveštava da samo daje mišljenje o načinu primene zakona, a da o konkretnoj primeni odlučuje lokalna poreska administracija“, stoji u saopštenju.
Iz udruženja su podsetili Ministarstvo finansija na član 11 Zakona o poreskom postupku i administraciji koji zbog jedinstvenog sprovodjenja propisa „izričito propisuje da su mišljenja ministarstva obavezujuća za Poresku upravu“.
„Šokantno je i to što Ministarstvo finansija u odgovoru UNS-u objašnjava da je ‘potpuno neosnovana tvrdnja da je bilo kojim mišljenjem Ministarstva finansija višestruko uvećana osnovica za porez na imovinu za srednja, mala i mikro pravna lica’, što UNS nije ni tvrdio“, piše u saopštenju.
Ocenjuje se da su Ministarstvo finansija svojim tumačenjem i Poreska uprava svojim postupcima koji će važiti samo za prošlu i ovu godinu, „naprasno odlučili da malim pravnim licima, medju kojima je i UNS, posle šest godina obračuna poreza na jedan način tu mogućnost ukinu, a onda je vrate 2021. godine“.
Navodeći da je UNS „savesno, bez ikakvih poreskih olakšica, plaćao porez na imovinu sve ove godine“, u skladu sa onim što predvidja zakon, ukazali su i da ostaju pri zahtevu da Vlada Srbije i Ministarstvo finansija hitno povuku sporno tumačenje i „prestanu da diskriminišu mala pravna lica“.
Ministarstvo finansija saopštilo je juče da porez na imovinu odredjuje lokalna poreska administracija, a ne Poreska uprava, niti Ministarstvo finansija, te da su tvrdnje o napadu na nezaviznost UNS „maliciozne“.
„Potpuno je neosnovana tvrdnja da je bilo kojim mišljenjem Ministarstva finansija višestruko uvećana osnovica za porez na imovinu za srednja, mala i mikro pravna lica, s obzirom na to da su sva mišljenja Ministarstva finansija u potpunosti usaglašena sa propisima koji su doneti 2013. godine, a primenjuju se od 2014. godine“, stoji u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.