Direktorke preduzeća Politika novine i magazini Mira Glišić Simić i Nina Samardžić odlučile su juče da daju otkaz Ljiljani Smajlović, glavnoj urednici Politike koja je ostavku na to mesto podnela pre osam dana, prenosi UNS.
Kako navodi Udruženje novinara Srbije, dok se čekalo da se sastane Skupština Politike NM, koju čine predstavnici vlasnika među kojima je i država, da bi odlučivala o ostavci i razlozima glavne urednice da je podnese, direktorke su danas na kućnu adresu dostavile svoje rešenje Ljiljani Smajlović.
U rešenju o prestanku radnog odnosa konstatuje se da je Ljiljana Smajlović 4. jula pisanim putem dala ostavku na mesto glavne i odgovorne urednice lista Politika i da to „predstavlja izjavu o otkazu od strane zaposlenog“.
Obe direktorke potpisale su rešenje sa konstatacijom da je danom njegovog donošenja Ljiljani Smajlović prestao radni odnos na mestu glavnog urednika Politike i da joj se u skladu sa odredbom člana 178 Zakona o radu daje otkaz. Datum na rešenju direktorki Politike je jučerašnji.
Kako se prenosi na sajtu UNS, advokatska kancelarija Tomanović protumačila je rešenje o otkazu i utvrdila da ono protivno članu 185 Zakona o radu ne sadrži obrazloženje niti pouku o pravnom leku.
„Član 15 Ugovora o osnivanju Politike NM ne ovlašćuje direktorke da donesu rešenje o prestanku radnog odnosa, već da sprovode sve poslovne aktivnosti odobrene godišnjim poslovnim planom“, navode u kancelariji Tomanović i dodaju da je glavnog i odgovornog urednika imenovala Skupština PNM koja treba da odluči o smeni ili prestanku funkcije.
Među razlozima za nezakonitost ovakvog rešenja kancelarija Tomanović navodi da je prekršen član 178 Zakona o radu i Ugovor o radu jer su direktorke ostavku na mesto glavne urednice poistovetile sa otkazom Ugovora o radu, a da u ovom slučaju nema izjave zaposlenog o prestanku radnog odnosa, kao i da otkazni rok podrazumeva 30 dana od dana izjave o otkazu.
„Ako je izjava data 4. jula rešenje se ne može doneti pre isteka Zakonom i Ugovorom predviđenog roka od 30 dana“.
U advokatskoj kancelariji Tomanović izričiti su da po važećim propisima direktorke nisu ovlašćene da rade posao Skupštine koja smenjuje, razrešava i imenuje glavnog i odgovornog urednika, niti da tumače volju zaposlenog.
U trenutku uručenja rešenja koje su donele direktorke PNM Ljiljana Smajlović koristila je godišnji odmor. Rešenje joj je uručeno uz zahtev da prvo potpiše, pa zatim čuje o sadržaju pošiljke.
Inače UNS je juče, ne znajući za rešenje direktorki Politike NM, pozvao jednu od njih, Miru Glišić Simić, da prokomentariše peticiju „Sačuvajmo Politiku“ na kojoj se našlo i njeno ime. Ova direktorka PNM posle predstavljanja novinarke UNS-ovog sajta i pitanja ponovila je reč “halo” nekoliko puta, zatim prekinula vezu i isključila telefon.
Rešenje direktorki usledilo je i nakon što je pre nedelju dana redakcija Politike zatražila od Skupštine da ne usvoje ostavku, kao i da utvrdi odgovornost menadžmenta, odnosno direktorki, za ostavku glavne urednice koja je kao razlog za svoj postupak navela “protest protiv menadžmenta koji sprečava glavnu urednicu u samostalnom rukovođenju redakcijom”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.