UNS: Dve decenije od pogibije kineskih novinara u NATO agresiji 1Foto: Logo

„Tragedije koje su se desile pre 20 godina zauvek su spojile srpske i kineske novinare. Prvo se desio presedan kada je NATO bombardovao RTS i ubio 16 naših kolega, a zatim na ovom mestu ubijeno je troje kineskih novinara“, rekao je predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Vladimir Radomirović.

Ambasadorka Narodne Republike Kine Čen Bo kazala je da smo na današnji dan izgubili tri plemenita kineska novinara.

„Osuđujemo bombradovanje nad Saveznom Republikom Jugoslavijom i varvarski čin bombardovanja nad kineskom ambasadom. Kineski i srpski narod bili su zajedno u najtežim trenucima, a prijateljstvo postaje sve čvršće“, rekla je Čen Bo i dodala da je uverena da će poginuli kineski novinari uvek živeti u srcu naša dva naroda.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da je „agresija 1999. godine čin bez presedana u istoriji“, a „koliko je bio monstruzan govori činjenica da ciljevi nisu bili samo vojni, već i civilni“.

„Želimo da odamo počast onima koji su dali svoje živote, novinarima koji su poginuli obavljajući svoj posao, da odamo počast građanima Kine koji su bili ovde zajedno sa srpskim narodom i da kažemo da nikada nećemo da zaboravimo“, rekao je Đorđević.

U napadu NATO-a na ambasadu Narodne Republike Kine 7. maja 1999. godine, u 23 sata i 45 minuta, poginuli su Sin Sing i Đi Đing, dopisnici dnevnog lista Guangming žibao i Šao Junhuan, dopisnik kineske novinske agencije Sinhua.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari