Zaštitnik građana počinje konsultacije sa novinarima i strukovnim udruženjima, sa kojima pre svega treba da razmotri šta je to što medijskoj sferi nedostaje.
Tako je odgovoreno iz kabineta Zaštitnika građana na zahtev Udruženja novinara Srbije (UNS) da ombudsman Zoran Pašalić pojasni izjavu datu „Politici“ da „mora da postoji jedna potpuno nezavisna medijska organizacija, u čijem formiranju ključnu ulogu moraju imati novinarska udruženja“.
UNS ističe da Zaštitnik građana nije nadležan da osniva bilo kakve novinarske organizacije, već da se zauzima za dosledno sprovođenje zakona i na zakonu zasnovanih odluka, u interesu novinarske profesije i javnosti.
UNS ističe da do sada nije dobio nikakav poziv i traži da Zaštitnik bez odlaganja javnosti odgovori sa kim je počeo konsultacije o ovoj ideji.
„Ideja Zaštitnika građana je da kroz jednu širu platformu sagleda da li je to nova organizacija i kako bi u sadržajnom smislu ona trebalo da izgleda. S druge strane, prati i praksu u drugim državama i analizom uporednih rešenja, što zakonskih što praktičnih, traga za onim koji bi doneo najbolje rezultate. U tome pomažu profesori pravnih fakulteta i eminentni stručnjaci pravne struke“, piše u odgovoru UNS-u.
Kako dodaju iz kabineta Zaštitnika, „s obzirom da su razgovori tek počeli i da Zaštitnik građana planira da se ubuduće posebno posveti ovoj inicijativi, zamolili bismo vas za razumevanje što vam u ovom trenutku ne možemo ponuditi detaljnije odgovore, a mediji i javnost će o dogovorima Zaštitnika građana i strukovnih udruženja biti blagovremeno obavešteni“.
UNS još jednom podseća da Zaštitnik građana po Ustavu nema ovlašćenja da se bavi organizovanjem novinara i medija, već da „štiti prava građana i kontroliše rad organa državne uprave, organa nadležnog za pravnu zaštitu imovinskih prava i interesa Republike Srbije, kao i drugih organa i organizacija, preduzeća i ustanova kojima su poverena javna ovlašćenja“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.