Udruženje novinara Srbije (UNS) zabrinuto je zbog podnošenja krivične prijave protiv novinara Tanjuga koji je tokom intervjua na pitanje predsedavajućeg Predsedništva BiH Željka Кomšića odgovorio da nije saglasan sa presudom o genocidu u Srebrenici, navodeći da se radi o strašnom zločinu.
UNS smatra da i sagovornik novinara ima pravo da postavi pitanje novinaru, koji može da odgovori ili ne, ali zakon mora da štiti pravo i slobodu novinara kao i ostalih građana na iznošenje mišljenja, pa i preispitivanje odluka bile one i sudske.
UNS će tražiti uvid u ovu krivičnu prijavu koju je po navodima medija podneo Institut za istraživanje genocida Кanada, a koja po saznanjima Udruženja nije prvi slučaj pozivanja na izmenjeni Кrivični zakon BiH u kojoj je prijavljen novinar.
Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine podneo krivičnu prijavu protiv novinara Tanjuga Marka Ivasa zbog negiranja genocida u Srebrenici.
Član predsedništva BiH Željko Komšić prekinuo je intervju za Tanjug nakon što je novinar genocid u Srebrenici nazvao “strašnim zločinom” i rekao da se ne slaže sa presudama Međunarodnog suda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.