Na današnji dan pre tačno 80 godina glavne vesti na naslovnim stranama u listovima Vreme i Pravda bavile su se istim tematikama.
Glavna vest u oba lista bila je ostavka francuskog premijera Kamija Šotana zbog „ministarske krize“, dok je druga vest bila najava posete ministra spoljnih poslova Kraljevine Jugoslavije Milana Stojadinovića Nemačkoj i kako su nemački mediji izveštavali o tome.
Vreme u ovom broju na naslovnoj donosi i naslov „Lažni policajac ukrao 238.750 dinara“, dok unutra izveštava i o dočeku Pravoslavne nove godine. Pod naslovom „Nova godina sudeći po preksinoćnjem burnom dočeku obećava prosperitet“, u tekstu se navodi da se „beogradske kafedžije i bioskopdžije ne mogu potužiti na rđav Pazar“. Istim povodom Vrema izveštava i o kontroli saobraćajne policije, ali rezultati policije oslikani su u naslovu – „Uoči Nove godine u Beogradu nije bilo pijanih vozača“.
Crna hronika i tada je očigledno bila popularna jer je u Vremenu objavljen opširan tekst pod dugačkim naslovom „Naočigled svoje žene i troje dece ljubomorni piljar ubio ljubaznicu pa zatim ispalio sebi metak u slepoočnicu“.
U okviru rubrike „Jedan čas razonode“ izdvajamo članak „Nijedna žena pa čak ni mlada neće prisustvovati venčanju egipatskog kralja“. Reč je o najavi venčanja egipatskog kralja Faruka, koje se održava 20. februara. Kako se navodi, ženi se šesnaestogodišnjom devojkom koja je iako moderna i vaspitavana u Evropi rešila da poštuje muslimansku tradiciju i čeka u susednom selu dok njen otac bude potpisivao venčani list po kojem će postati kraljica Egipta.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
I list Pravda piše o dočeku Pravoslavne nove godine. U tekstu se navodi da je „Pravoslavna nova godina proslavljena i nešto veselije nego kalendarska“, a naslov je bio „Staru, 1937. godinu Beograđani su ispratili radosno i još radosnije dočekali novu 1938.“.
U ovom izdanju Pravda donosi i tekst o uticaju samostalnog privređivanja na ženu i njeno zdravlje, kao i vest o engleskom naučniku koji je tvrdio da je izumeo „serum protiv laži“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.