Stotinak prosvetnih radnika iz Niša krenulo je jutros organizovano na protest u Beogradu uprkos pritiscima pripadnika BIA i MUP na privatne prevoznike da im ne iznajmljuju autobuse.
Dva autobusa prevoznika koji je pristao da ih vozi prati policija.
„Ipak smo krenuli, privatni prevoznik koji je pristao da nam ih iznajmi nije odustao, kako smo se pribojavali. Videćemo kako će biti usput, nadamo se da nas neće zaustavljati i da neće biti problema“, kazao je za Danas predsednik Unije sindikta prosvetnih radnika u Nišu Vladan Ćirić.
On je kazao da su za Beograd krenuli i prosvetari u organizaciji granskog sindikata Nezavisnost, ali privatnim autombilima i kombijima, jer nisu uspeli da nađu prevoznika koji bi pristao da ih vozi na protest, nakon što su dobili upozorenje od pripadnika Bezbednosno informativne agencije (BIA) da to ne čine.
Ćirić je ranije kazao da su inspektori BIA i MUP upozoravali „sve“ niške privatne prevoznike da ne ugovaraju organizovani prevoz prosvetara na protest, a da ima informacije da se to isto dogodilo i u Pirotu i u Kruševcu.
Prema njegovim rečima, prvi prevoznik sa kojim su dogovorili organizovani odlazak na protest u Beogradu u petak 1. novembra otkazao je dogovor jer su, kako je rekao, kod njega bili pripadnici BIA i „skrenuli mu pažnju da to ne radi“.
„Nisu mu dali nikakvo obrazloženje, samo mu je rečeno da se ’ne igra, da nema problem‘“, rekao je Ćirić i dodao da su mu kolege iz granskog sindikata Nezavisnost kazale da je prevoznik i njima otkazao dogovoreni odlazak za Beograd, uz isto obrazloženje.
U niškoj policiji kazali su za naš medij da „pripadnici Policijske uprave u Nišu nisu obilazili privatne prevoznike, niti im davali bilo kakve naloge“.
Iz BIA nisu odgovorili na naša pitanja vezana za ovaj slučaj.
BIA i PU Niš pitali smo da li su ovakve informacije tačne, a ukoliko jesu- koji su zakonski osnov i razlozi za zabranu upućenu privatnim prevoznicima.
Današnji protest u Beogradu organizuju sva četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika.
Okupljanje prosvetara planirano je za 11,30 časova na platou ispred Skupštine Srbije, nakon čega je predviđena šetnja do zgrade Vlade Srbije.
Sindikati traže da početna plata nastavnika bude jednaka prosečnoj republičkoj zaradi od 1. januara 2025, što je predviđeno protokolom koji je sa Vladom potpisan pre godinu dana.
Vlada je, s druge strane, ponudila povećanje zarada za sve zaposlene u obrazovanju za 11 odsto od 1. januara naredne godine.
Na poslednjem sastanku sindikatima je ponuđena i jednokratna isplata od 15.000 dinara do 9. januara.
Prethodna ponuda Vlade bila je da se nastavnom osoblju plate uvećaju za 12 odsto, a ostalima koji rade u prosveti za osam odsto.
Sindikati su odbili sve ove ponude.
Više od 40 škola potpuno obustavilo rad, ali situacija „šarena“
„U Nišu danas nema nastave u više od 40 osnovnih i srednjih škola, koje su prihvatile sindikalnu odluku o totalnoj obustavi rada“, kazao je Vladan Ćirić.
On je dodao da je situacija, ipak, „šarena“ jer su „na prosvetne radnike, posebno one koji su zaposleni na određeno vreme, direktori vršili pritiske da ne obustavljaju rad“.
„Iz Školske uprave Niš vrše pritiske na direktore, pa oni dalje pritiskaju zaposlene. Ali, ima i korektnih direktora koji to nisu radili već su u potpunosti na strani prosvetnih radnika i profesije“, rekao je on.
Ćirić je kazao da neke škole, poput osnovnih škola „Čegar“ i „Radoje Domanović“ nisu u obustavi rada, dok pojedine škole, poput osnovne škole u Čokotu, štrajkuju „po zakonu“, odnosno drže čas od 30 minuta.
Neke škole su obustavile rad, ali pojedini učitelji, nastavnici i profesori su odlučili da rade, što je izazvalo konfuziju kod dela učenika.
U Nišu ima 33 osnovnih i 24 srednjih „državnih“ škola.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.