Na osnovu instrukcija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i Ministarstva zdravlja, vrtići, jaslice i predškolske ustanove uputile su obaveštenja roditeljima u cilju blagovremene pripreme povodom otvaranja objekata za prijem upisane dece u vreme trajanja pandemije Covid 19.
Otvaranje ovih institucija najavljeno je za ponedeljak, 11. maj, a povodom toga upućena su usputstva roditeljima kojih sve mera moraju da se pridržavaju.
Uputstva su prosleđena u skladu sa propisima, koji važe za sve vrtiće i jasle.
Neophodno je da roditelji imaju potvrdu, izdatu od strane poslodavca, koja dokazuje da roditelji obavljaju poslove u sedištu ili drugim poslovnim organizacionim jedinicama poslodavca, kao i kontakt poslodavca.
Ukoliko to nije slučaj, preporučuje se da deca ostanu kod kuće i da roditelji brinu o njima.
Roditelji moraju da poseduju i potvrdu pedijatra da je dete zdravo i da je uredno i na vreme vakcinisano.
Pre dolaska u vrtić, roditelj ima obavezu da izmeri temperaturu sebi i detetu, a u slučaju povišene temperature, ne treba dovoditi dete i nužno je obavestiti vaspitača.
Uputstvo, takođe, nalaže da dete dolazi u vrtić u pratnji jednog roditelja, kako bi se smanjila gužva, a poželjno je da to uvek bude isti roditelj.
Roditelj je u obavezi da prilikom ulaska u objekat obavezno nosi masku preko usta i nosa, da drži rastojanje od dva metra, pređe preko postavljene dezobarijere za obuću i dezenfikuje ruke pre ulaska u vrtić prepraratom na bazi od 70 odsto alkohola.
Takođe, roditelj je u obavezi da se prijavi dežurnoj medicinskoj sestri u vrtiću, da ispoštuje sve preventivne mere koje se od njega traže i da u što kraćem roku preda dete vaspitaču.
Jutarnji prijem deteta, odvijaće se tako što roditelj dovodi dete i napušta objekat najkasnije do 8 i 15 časova, kako bi se nakon toga dezinfikovao prostor i omogućilo bezbedno dopremanje hrane pre doručka.
Svaka sumnja na postojanje simptoma respiratorne infekcije kod deteta, dete se izdvaja u prostoriju koja je namenjena za to i pozivaju se roditelji. Ukoliko se roditelji ne jave, poziva se Hitna pomoć.
Preporučuje se da kod kuće ostanu deca sa hroničnim bolestima (respiratornim, kardio-vaskularnim, malignim, dijabetesom ili imunodeficijencijama…), kao i deca čiji roditelji imaju ove bolesti.
Nije dozvoljeno da rodtielj dovodi ili odvodi dete iz ustanove, niti da ulazi u prostorije ustanove ako dete ima povišenu telesnu temperaturu ili znake respiratornih infekcija poput kašlja ili kratkog daha ili je pod rizikom da je mogao biti u kontaktu sa osobama pozitivnim na Covid 19.
Poželjno je i da roditelji i deca smanje socijalne kontakte u svakodnevnim aktivnostima, u cilju smanjena rizika od zaraze korona virusom.
Povratak deteta, roditelj je u obavezi da najvi najmanje dva dana ranije, radi organizacije rada ustanove.
Roditelji će biti obaveštavani o svemu tako što će informacije biti okačene na vrata ustanove, na oglasnim tablama ili putem zvaničnog sajta ustanove.
Takođe, savetuje se da roditelji objasne deci, pre polaska u vrtiće, da će ih na ulazu čekati sestra sa maskom, rukavicama i vizirom, kao i vaspitači sa maskama.
Ističe se da sprovođenje preporuka za prevenciju infekcije Covid 19 iziskuje njihovu doslednu i odgovornu primenu, kako od strane zaposlenih, tako i on strane roditelja, a sve u cilju zaštite zdravlja i bezbednosti dece i odraslih.
Gak: Vrtići spremni
„Sva zaštitna oprema je nabavljena, roditelji su obavešteni o merama koje moraju da poštuju, zaposleni su spremni, hrana je poručena“, rekao je Gak.
Ističe se i da ima dovoljno zaštitne opreme i da je nabavljeno 100 hiljada jednokratnih i 17 hiljada perivih maski za zaposlene, 100 hiljada pari rukavica, 450 dezobarijera, 350 beskontaktnih toplomera, 1,8 tona natrijum hipohlorita za dezinfekciju površina, 1.000 litara alkohola, 600 vizira, po 200 skafandera i mantila za medicinske sestre na preventivi za potrebe soba za izolaciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.