
Cilj izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta je usklađivanje stvarnih potreba rada na visokoškolskim ustanovama u svrhu realizacije akreditovanih studijskih programa na kojima su upisani studenti koji se finansiraju iz budžeta.
To za Danas kažu u Ministarstvu prosvete, odgovarajući na naše pitanje da li je Uredba izmenjena da bi se kaznili zaposleni na visokoškolskim ustanovama zbog blokade koju su pokrenuli studenti, u šta je uverena akademska zajednica.
Prosvetna vlast demantuje i tvrdnje univerzitetskih profesora da se izmenom Uredbe praktično ukida naučnoistraživački rad na fakultetima, budući da se 40-časovna radna nedelje sada svodi na 35 sati nastave i svega pet sati naučnoistraživačkog rada.
– Naravno da se ne ukida naučnoistraživački rad nastavnika i saradnika na fakultetima, koji ima za cilj podizanje kvaliteta izvođenja nastave bilo u praktičnom ili teorijskom obliku. Naučnoistraživački rad na visokoškolskim ustanovama finansira se iz budžeta Republike Srbije u skladu sa Zakonom o nauci i istraživanjima, najvećim delom preko Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, kroz rad Fonda za nauku i Inovacionog fonda, kao i delom iz sredstava Ministarstva prosvete – navode iz Ministarstva.
Na pitanje da li su pre izmene Uredbe konsultovani Nacionalni savet za visoko obrazovanje i Konferencija univerziteta Srbije, što predviđa Zakon o visokom obrazovanju, iz Ministarstva odgovaraju da su ta, kao i izmenjena Uredba o merilima za utvrđivanje visine troškova studija na višim školama čiji je osnivač Republika, usvojene po istoj proceduri kao i prethodna izmena Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, koju je Vlada donela 27. februara, a kojom su koeficijenti za zaposleno nastavno osoblje na univerzitetima i fakultetima povećani za 15,97 odsto počevši od martovske plate.
Na pitanje na koji način će se nova Uredba primeniti pri obračunu zarada za mart iz Ministarstva kažu:
– Uredba neće promeniti obračun zarada za mart. Uredba o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta je stupila na snagu 25. marta i važi od danas. Ona će se odnositi na rad u aprilu, odnosno na obračun dela sredstava za aprilske plate nastavnog osoblja, koja će se isplaćivati u maju, u slučaju da se i dalje ne izvode akreditovani studijski programi – pojasnili su iz Ministarstva prosvete.
Kako je Danas pisao, akademska zajednica je burno reagovala na najnoviji potez Vlade, tumačeći ga kao nameru vlasti da se obračuna sa univerzitetskim nastavnicima koji podržavaju studentske bloklade visokoškolskih ustanova.
Prema usvojenim izmenama naučni rad nastavnika i saradnika učestvovaće sa 12,5 odsto u obračunu zarade, dok će se nastavni rad vrednovati sa 87,5 odsto, ukazali su su ranije za Danas pojedini profesori.
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić smatra da je Uredba izmenjena tendenciozno.
– Oni planiraju da nam daju 12,5 odsto od plate. To je pozadina svega. Ovo je urađeno tendenciozno da nas zaplaše da nećemo dobijati plate. To je jedina namera, ali mislim da ovo neće opstati i da će biti kratkog daha – kaže Roglić.
Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, dekani fakulteta u sastavu Univerziteta u Beogradu će se obratiti ovim povodom nadležnima i ukazati da je Uredba doneta nezakonito.
Uskoro se očekuje i sastanak na nivou Univerziteta sa pravnicima za radno pravo zbog niza spornih dopisa koje je u prethodnom periodu slalo Ministarstvo prosvete.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.