Uređenje najvećeg šabačkog naselja primer dobre prakse u ekologiji i planiranju 1Foto: D. Eraković

Za oko mesec dana biće završena rekonstrukcija i uređenje najvećeg šabačkog naselja Benska Bara.

Podignuto je pre pola veka za više od šest hiljada žitelja, a sada dobija sasvim novo lice. Najvažniji posao bila je zamena dotrajalih podzemnih instalacija, što garantuje duži vek zgrada i lakše održavanje za stanare.

Većina solitera sa deset i više spratova dobiće termoizolaciju spoljnih zidova, a sa ugradnjom PVC stolarije i termostatskih ventila, kao i sa novom fasadom, stanarima biće drastično smanjeni troškovi za grejanje i hlađenje, a dobiće i lepši izgled zgrada i povećanu vrednost svojih stanova.

Posebno se vodilo računa o novom konceptu stanovanja, prošireni su trotoari sa behatonom, a suženi kolovozi, urađene su nove biciklističke staze, posađeni novi drvoredi, a posejana je i trava na nekadašnjim, pomalo zapuštenim, površinama.

Kao kruna svega urađena su igrališta za decu, sa toboganima, vrteškama, brdašcima i tunelima za igru… Vrednost radova je oko 200 miliona dinara koja su opredeljena iz gradskog budžeta.

– Ovo je sasvim novo lice Benske Bare, i što je važno stanari imaju mogućnost da u dogovoru sa našim urbanistima i drugim službama urede svoju okolinu po želji. Radnici JKP „Stari grad“ uređuju zelene površine, jer su dugo bile zapuštene, i to je novi kvalitet za decu i stanare. Nijedno drvo nije posečeno, a dobijena su nova igrališta da decu. Važno je, takođe, da se saobraćaj uspori, jer bilo je primera vrtoglave i opasne vožnje kroz gusto naseljeni deo grada. StanovI ovde dobijaju novu vrednost, ovo je reprezentativno naselje, a nastavićemo i sa uređenjem drugih delova Šapca. Za Bensku Baru opredlili smo oko 200 miliona dinara iz budžeta, a ukupne investicije za prošlu i ovu godinu iznose oko 15 miliona evra, kaže gradonačelnik Nebojša Zelenović, koji redovno obilazi sva gradilišta u Šapcu.

On ističe da je znatan deo novca obezbeđen velikim uštedama.

– Mi imamo oko 1.400 zaposlenih u javnom sektoru, što je nekoliko puta manje od sličnih gradova kao što su Leskovac ili Pančevo. Za nekih stotinu zaposlenih manje, to je milion evra uštede. Takođe, objedinjenim javnim nabavkama za gradsku upravu, škole, javne ustanove, uštedimo nekoliko desetina miliona dinara. Zamenili smo pet hiljada živinih sijalica LED rasvetom, što je milionska ušteda na računima za struju. I pored toga, nama država duguje više od 30 miliona evra, što nam pripada po ubranim porezima, i sa tim  novcem učinili bi mnogo za ovaj grad. Pri tom nismo dobili ni dinar iz budžetskih rezervi, a koje se  bez ikakvih kriterijuma nemilice daju drugim gradovima: Leskovcu, Loznici, Beogradu. Ovim pokazujemo da se odgovornom politikom i dobrom organizacijom poslova mogu znatno unaprediti životni uslovi za građane, i to je naša vodilja, kaže Zelenović.

U Benskoj Bari biće otvorena za saobraćaj i Ulica kralja Dragutina, koja je decenijama služila kao parking. Ovde, pored soltera, izdižu se i platani koji gotovo dosegnu vrh zgrada. Novina je i postavljanje klupa za odmor, stočića, nečeg što daje novu dimenziju življenja u visokim zgradama.

Rešen problem peticionara

Jedan od iskrslih problema tokom rekonstrukcije bila je i peticija malo starijih dečaka da im se sačuva igralište za fudbal. Bilo je tu i protestnih okupljanja, sa uplivom SNS, ali se na kraju pokazalo kako se u Šapcu rešavaju problemi. Radovi su prekinuti, a gradski urbanisti ponudili su sasvim novo i kvalitenije igralište, sa gumiranom podlogom. Ono starije igralište bilo je namenjeno za odbojku, ali se uglavnom igrao fudbal na „male goliće“.

Tekstovi su deo projekta, koji se sufinasira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari