Uprkos relativno slabom rastu bruto nacionalnog dohotka, manjem od dva odsto, nezaposlenost i dalje opada u Francuskoj. Prema upravo objavljenim rezultatima, krajem prvog tromesečja ove godine nezaposlenost je u evropskoj Francuskoj spala na samo 7,2 odsto, a ukupno na celoj teritoriji uključujući i prekomorske departmane (Gvajana, Gvadelupa, Marinik, Reunione i Tahiti) na 7,5 odsto.

Uprkos relativno slabom rastu bruto nacionalnog dohotka, manjem od dva odsto, nezaposlenost i dalje opada u Francuskoj. Prema upravo objavljenim rezultatima, krajem prvog tromesečja ove godine nezaposlenost je u evropskoj Francuskoj spala na samo 7,2 odsto, a ukupno na celoj teritoriji uključujući i prekomorske departmane (Gvajana, Gvadelupa, Marinik, Reunione i Tahiti) na 7,5 odsto. Broj nezaposlenih je od jeseni 2006. u stalnom padu.
Krajem marta ove godine zabeležen je rekordno nizak nivo nezaposlenosti. U Francuskoj se smatraju nezaposlenim osobe koje „traže posao sa punim radnim vremenom na neodređeno vreme, kao i oni koji rade sa skraćenim vremenom, ako nisu u prethodnom mesecu radili više od 78 časova“.
Zaposlenost je povećana u svim starosnim kategorijama. U najugroženijoj kategoriji, mlađih od 25 godina, nezaposlenih je 17,2 odsto, prema 21,1 odsto pre godinu dana. Nezaposlenost u najaktivnijem delu stanovnika, između 25 i 50 godina, spala je sa 7,5 pre godinu dana na 6,6 odsto.
Pad nezaposlenosti je zabeležen i u kategoriji starijih od 50 godina gde je krajem marta nezaposlenost iznosila 4,7 odsto umesto 5,9 prošle godine. Iako Nemačka ima veću stopu nezaposlenosti od Francuske, broj starijih zaposlenih osoba je veći nego u Francuskoj: 45,5 odsto starijih od 55 godina radi, dok ih je u Francuskoj samo 40,8 odsto. U Velikoj Britaniji 56,8 odsto osoba starijih od 55 godina radi, u Danskoj 60,8 i Švedskoj 69,6 odsto.
Smanjenje nezaposlenosti među starijim od 50 godina je značajno jer sadašnja vlada produžava radni vek, odlažući odlazak u penziju za sve tek nakon 40 godina rada umesto 37,5 za veliki broj zaposlenih u javnim službama i državnoj administraciji. Zbog produženja životnog doba radni vek će od 2012. do 2016. svake godine biti produžen za po tri meseca tako da će se od 2016. odlaziti u penziju tek sa napunjenom 41 godinom rada.
Početkom 2004. svaki deseti radno sposoban Francuz bio je bez posla. Predsednik vlade, Dominik d’ Vilpen početkom septembra 2006, spremajući se za izbore u proleće 2007, obećava da će do kraja 2007 nezaposlenih biti manje od osam odsto. Nova vlada Fransoa Fijona nakon izbora je održala obećanje. Vladajuća stranka Ujedinjeni narodni pokret (UMP), predsednik vlade i predsednik države, Nikola Sarkozi, ističu pad nezaposlenosti kao svoj najveći uspeh, dok opozicija ukazuje na neodrživo visok procenat nezaposlenih među mlađim od 25 godina.
Smanjenje nezaposlenosti je ostvareno zahvaljujući olakšavanju položaja preduzeća, naročito malih, smanjenjem njihovih obaveznih izdvajanja za socijalna osiguranja zaposlenih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari