Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije (USTP) kao strukovno udruženje ima obavezu da postavi nekoliko pitanja vezanih za status polaznika Pravosudne akademije koji su tu obuku završili posle 30 meseci.
Ova pitanja idu u smeru zašto ta lica i dalje primaju naknadu u visini 70 odsto od osnovne plate sudije osnovnog suda, a koju oni imaju pravo da primaju isključivo za vreme trajanja radnog odnosa na određeno vreme od 30 meseci u Pravosudnoj akademiji – navodi se u saopštenju USTP-a.
Ovo udruženje, kako ističu u saopštenju, raspolaže podacima da su isti i dalje angažovani u Pravosudnoj akademiji. Njihova uloga u pravosudnom sistemu, dodaju iz USTP-a, je nejasna, kao i način na koji doprinose poslovima u sudovima, odnosno javnim tužilaštvima.
– Takođe, ostaje nejasno na koji način se njihov rad ocenjuje i kako uopšte ta lica mogu ostati na toj poziciji ako je proteklo vreme predviđeno za njihovu početnu obuku – ističe se u saopštenju.
Ova pitanja su za USTP važna i iz razloga što, kako naglašavaju, sudijski i tužilački sistem u velikoj meri, pa čak i najintenzivnije, od osnivanja Pravosudne akademije počiva na sudijskim i tužilačkim volonterima, koji najčešće nemaju nikakve novčane naknade.
– Od izuzetnog je značaja da nam Ministarstvo pravde, Pravosudna Akademija, Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, odgovori na ova pitanja, da li se za plate korisnika početne obuke koji su istu završili odvaja oko 400.000 evra, obzirom da imamo saznanja da su upravo ovaj novčani iznos dobili sa rezervne stavke budžeta Republike Srbije za tekuću godinu. Ovo je zanimljivo, jer imamo saznanja da ovaj iznos predstavlja iznos predviđen za povećanje plata pravosudnih funkcionera od pet odsto – navode u USTP-u.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.