Skupština Grada Šapca usvojila je budžet za 2019. godinu u iznosu od 4,1 milijardu dinara, što je za 200 miliona dinara više nego što je bio prošlogodišnji budžet.
Iz tekućih prihoda planirano je 3,2 milijarde dinara, dok su ostalo sredstva iz bankarskih kredita. Rashodi su u nivou prihoda, a najviše sredstava opredeljeno je za kapitalne investicije, 28 odsto budžeta ili deset miliona evra.
Za predškolsko obrazovanje usmerava se 488 miliona dinara, a za osnovno i srednje obrazovanje 344,8 miliona dinara. Za kulturu i informisanje opredeljeno je 245 miliona dinara ili šest odsto, što je za jedan odsto manje nego prethodne godine, ali je nominalno iznos viši.
Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović ukazao je da se radi o razvojnom budžetu i da iz tih ulaganja dolaze i veći prihodi gradu.
Najviše sredstava uložiće se u opremanje industrijske zone, izgradnju kvantaške pijace i Sava park, a pored ostalog i u rekonstrukciju bivšeg Doma Vojske – uložiće se 50 miliona dinara, a u izgradnju sale OŠ „Nata Jeličić“ 38 miliona dinara. Takođe, više od 60 miliona dinara namenjeno je podsticanju poljoprivrede, jer ovaj kraj proizvodi najviše mesa, mleka, voća i povrća kao i meda u Srbiji. Međutim, maćehinskim odnosom države grad Šabac svake godine uskraćen je za četiri miliona evra koje mu pripada po povraćaju od ubranih poreza.
Takođe, država je ostala dužna milion evra za izgradnju bazena a uz to ne dozvoljava da grad preuzme imovinu koju je založio za isplatu zarada radnika Zorke u iznosu od četiri miliona evra. S tim novcem, ukupno je gradu zakinuto oko 30 miliona evra, bila bi sasvim drugačija priča, i sasvim drugi razvojni potencijali.
Zelenović je napomenuo da se za socijalnu zaštitu izdvaja oko pet odsto ili 218 miliona dinara, i da niko u Šapcu neće biti zaboravljen ili ostati gladan. Šabac je jedan od retkih gradova koji ulaže u energetsku efikasnost, izolovano je 1.700 stanova, sa uštedama energije od 30 odsto, a već četiri godine u fioci ministarke Zorane Mihajlović stoji projekat vredan dva miliona evra. Takođe, pripremljen je projekat izgradnje toplane na biomasu snage pet megavata. Inače, na računu Grada trenutno ima nešto manje od milijardu dinara, a valuta plaćanja je nula dana.
Šef odborničke grupe SNS dr Aleksandar Pajić smatra da je predloženi budžet nerealan i restriktivan i da je grad na prethodno zaduženje od 840 miliona dinara doneo novo zaduženje od 470 milion dinara. Zbog toga su odbornici SNS bili protiv.
Na dnevnom redu sednice ima još 29 tačaka dnevnog reda, a jedna od važnijih je podsticanje zapošljavanja kao i strateški plan u oblasti socijalne zaštite.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.