Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o stanovanju i održavanju zgrada, koji propisuje da su skupština stanara i upravnik obavezni organi stambene zajednice.
Kako je ranije objasnila ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, upravnik zgrade može da bude neko od stanara, a ukoliko oni to ne žele, biće izabran profesionalni upravnik. Prinudna uprava će postojati samo u onim zgradama gde stanari ne mogu da se dogovore ko će da upravlja održavanjem i u tom slučaju жe lokalna samouprava, u saradnji sa PKS, izbarati prinudnog upravnika, rekla je ona. Poslovima profesionalnog upravljanja mogu da se bave privredna društva ili preduzetnici angažovanjem osoba koje ispunjavaju uslove.
Profesionalni upravnik mora da ima najmanje četvorogodišnje srednje obrazovanje, kao i položen ispit za profesionalnog upravnika i licencu. Neophodno je i da se upiše u registar koji vodi PKS. Obuku za polaganja ispita organizuje PKS koja izdaje licencu.
Primena Zakona trebalo bi da omogući održiv način stanovanja i obezbedi minimum održavanja zgrada. Vlasnici stanova dužni su da učestvuju u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i zemljišta. Zakonom je predviрeno da Registar stambenih zajednica kao elektronsku javnu bazu podataka vode lokalne samouprave, dok će jedinstvenu centralnu elektrosnku bazu podataka o svim stambenim zajednicama iz svih regsitara na teritoriji Srbije voditi Republički geodetski zavod.
Zakonom se detaljno definiše odnos prema socijalnom stanovanju, kao i ko su korisnici socijalnih stanova. Predviđeno je i da Vlada, radi unapređenja i sprovođenja stambene politike, donese Nacionalnu stambenu politiku i akcioni plan za njeno sprovođenje. Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.