Kakav značaj za novinare ima presuda Simonoviću zbog paljenja kuće novinaru Milanu Jovanoviću 1Foto: Beta/Nenad Petrović

Predsednik opštine Grocka Dragoljub Simonović juče je osuđen na pet godina zatvora zbog paljenja kuće novinara portala Žig info Milana Jovanovića. Da li će zbog tog dela zaista završiti iza rešetaka, zavisi od daljeg sudskog procesa, s obzirom na to da je reč o prvostopenoj presudi, a okrivljeni ima pravo na žalbu.

Advokat Jovica Todorović ukazuje za Danas da protiv prvostepene presude Simonoviću i drugim optuženim licima zbog paljenja kuće novinara Milana Jovanovića u Grockoj, stranke imaju pravo žalbe, te da je izvesno da će se okrivljeni žaliti.

– Apelacioni sud u Beogradu, koji će odlučivati o žalbama, više ne može da vrati predmet osnovnom sudu na ponovono suđenje. Dakle, može da potvrdi presudu višeg suda ili da sam otvori glavni pretres, izvede dokaze i odluči drugačije. To znači da Apelacioni sud može da ublaži izrečene kazne, ali i da oslobodi sve ili nekoga od optuženih. Koliko je i šta verovatno da će se desiti, i inače je teško oceniti, a bez uvida u predmet i izvedene dokaze gotovo nemoguće – ističe Todorović.

Prema njegovim rečima, ono što pada u oči jeste da je prvostepeni sud nakon ponovnog suđenja izrekao strožu kaznu Simonoviću, odnosno zatvorsku kaznu u dužem vremenskom trajanju.

– To se mora tumačiti time da prvostepeni sud daje još veći značaj krivičnom sankcionisanju okrivljenih za napade na novinare, i nalazi da postoje potreba i osnov strožeg kažnjavanja u okvirima zakonom propisanog raspona zaprećene kazne. To je posebno važno za ostvarivanje generalne prevencije, odnosno da izrečena kazna utiče na sve u društvu da ne vrše krivična dela, a posebno krivična dela napada na novinare – ukazuje Todorović.

On dodaje da sa tog aspekta, podržava takav pristup suda kažnjavanju za napade na novinare.

– Naime, pooštravanje kaznene politike u tom segmentu borbe protiv kriminala doprinosi većoj bezbednosti novinara u radu, a to znači i ostvarivanju slobode izražavanja u društvu i boljoj informisanosti građana, što su nasušne potrebe demokratije. Konačno, takav pristup sudske vlasti je opravdan i društvenokoristan. Sud treba da sagledava i opšte prilike u društvu u kome sudi, koje su, očigledno je, takve da se sloboda izražavanja guši, pa i upotrebom ogoljenog fizičkog nasilja, a pravovremena i istinita informisanost građana zamenjuje opštom dezinformisanošću – napominje naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, posledice napada na novinare prevazilaze njihova lična zaštićena dobra, kao što su život, zdravlje, telesni integritet, dostojanstvo ličnosti, i pogađaju čitavo društvo.

– Svedoci smo da se u našem društvu javno mnjenje ne formira slobodno i kritički, već isključivo dirigovano. U donošenju svojih presuda sud ne treba da bude slep i gluv za šira društvena kretanja, sve naravno u granicama koje mu je zakon odredio. Pristup sudske vlasti vršenju svojih nadležnosti koji uvažava i sagledava šira društvena kretanja, i prilagođava im svoje odluke, treba svakako podržati – poručuje Jovica Todorović.

Advokat Vladimir Terzić nije želeo da komentariše samu presudu, pošto nije imao prilike da prati tok glavnog pretresa, niti je upoznat sa detaljima, ali ga raduje ono što je prema dostupnim informacijama objavljeno u medijima.

– Interesantna je konstatacija u vezi sa “potpunim odsustvom empatije prema oštećenom Jovanoviću” i zaključak da je okrivljeni Simonović bio dužan, kao lokalni funkcioner, da trpi kritike iznesene u medijima od strane oštećenog Jovanovića. Takav stav suda daje nadu da je bolje pravosuđe moguće, da je moguće da imamo stručno i odgovorno tužilaštvo, kao i pravičan i efikasan sud – ističe Terzić za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari