"Uveren sam da oni koji odlučuju ne bi voleli da vide svoje učitelje na kolenima": Prosvetari nezadovoljni ponudom Vlade 1Foto: Vesna Andrić/Danas

Bura nezadovoljstva među prosvetnim radnicima zbog ponude Vlade Srbije koja je još nepovoljnija po nastavnike, od prethodne.

Umesto prvobitno obećanih 12 odsto, Vlada sada nudi povećanje zarada za 11 procenata od 1. januara 2025, ali za sve zaposlene u obrazovanju i predškolskim ustanovama, uz isplatu jednokratne novčane pomoći od 15.000 dinara.

Da li je vlast mislila da će na ovaj način stišati nezadovoljstvo u školama i vrtićima, igrajući na to da će nastavnici i vaspitači „leći na rudu“ zbog toga što se odustalo od namere da se pravi razlika među zaposlenima, u domenu je pretpostavke.

Ali ono što je sigurno, ishodom današnjeg sastanka nezadovoljni su i sindikalna rukovodstva, a još više članstvo.

Vlada Srbije je, podsetimo, saopštila konačnu ponudu da će svim zaposlenim u sistemu predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja plata od 1. januara 2025. godine biti povećana za 11 odsto.

Takođe, svi zaposleni će, izuzev onih u visokoškolskim ustanovama, do 9. januara 2025. godine dobiti jednokratnu novčanu isplatu u iznosu od 15.000 dinara, a naknada za razredno starešinstvo od 1. januara će biti dodatno povećana za jedan odsto.

U saopštenju Vlade piše i da će hitno početi pregovori o Posebnom kolektivnom ugovoru (postojeći ističe na proleće), ali se ne pominje zahtev reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika da hitno otpočnu i pregovori o ceni rada za 2025. godinu,što praktično znači da bi ponuđenih 11 odsto bilo sve što zaposlenima u obrazovanju i predškolskim ustanovama sleduje iduće godine.

Dok se očekuje stav reprezentativnih sindikata o ponudi koja je izneta na današnjem sastanku s premijerom Milošem Vučevićem, prve reakcije prosvetara svedoče o opštem nezadovoljstvu.

Za Forum beogradskih gimnazija, koji je deo reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS), ponuda vlasti je neprihvatljiva, kaže za Danas Aleksandar Markov, predsednik FBG.

"Uveren sam da oni koji odlučuju ne bi voleli da vide svoje učitelje na kolenima": Prosvetari nezadovoljni ponudom Vlade 2
foto N1

– Mislim da je jedini rezultat završenih ili pauziranih pregovora potvrda da su i Vlada i sindikalni lideri pogrešno procenili prosvetne radnike. Moj utisak je da su prilikom donošenja odluke o ulasku u štrajk sindikati precenili štrajkački potencijal svojih kolega, jednako kao što su i predstavnici Vlade potcenili moguće nezadovoljstvo nastavnika ultimativnom ponudom koja bi sada mogla doprineti dodatnom rasplamsavanju štrajka. Kako nezvanično saznajem, SRPS je već na pragu donošenja odluke o neprihvatanju ponude, što bi itekako moglo podstaći i druge reprezentativne sindikate da donesu iste odluke – kaže Markov.

On očekuje da će se sada pojačati pritisci na nastavnike, a nosioci tog pritiska će, kako kaže, biti direktori koji će dobiti naređenje da uguše štrajk.

– Na osnovu ponašanja direktora u uslovima eventualno nastavljenog štrajka videće se da li direktori znaju da cene svoje kolege koje su prilikom pregovaranja odbile da se razdvoji nastavno i nenastavno osoblje, zalažući se na taj način da se i njima povećaju plate. U takvoj situaciji jedini moralni čin, ukoliko se direktori nađu pod pritiskom da kazne nastavnike za učešće u štrajku, bila bi ostavka, jer bi svaki drugačiji potez značio da im plata nije priroritet već privilegije koje kao direktori uživaju – ističe Markov.

Komentarišući ishod današnjeg sastanka sindikata sa premijerom, on kaže da bi se u svakoj državi ponuda od 11 ili 12 odsto mogla smatrati pristojnom.

– Međutim, problem sa procentima u Srbiji sastoji se u činjenici da je plata nastavnika uvek na granici proseka, što suštinu pregovora sa procenata premešta na način obračuna zarade i to bi trebalo da bude predmet svih pregovora. Ostaje nam na kraju da vidimo ko će izaći iz svega kao pukovnik, a ko kao pokojnik, mada za društvo koje gleda u budućnost o ovome ne bi smelo biti dileme. Zapravo, uveren sam da ni oni koji su u poziciji da odlučuju ne bi voleli da vide svoje učitelje na kolenima – zaključuje Markov.

Snežana Romandić, predsednica Unije sindikata škola Beograda, kaže da je za sindikalnu organizaciju na čijem je čelu ponuda Vlade ponižavajuća.

– Bahata odluka Vlade i poniženje koje dobijaju od države zaposleni u školama je neprihvatljivo. Moj stav kao profesora sa 30 godina staža je da je tužna svaka ponuda koja sadrži jedan odsto za razredne starešine i ucenu na kraju, jer pokazuje koliko nas malo poštuje država za koji radimo. Pa nek dođu ministri da čuvaju decu u školama. Odkad je 15.000 dinara jednom u januaru cena kojom bi da nas plate u zemlji u kojoj čokolada košta 400 dinara, a mi odgovorno radimo sa decom koja su budućnost ove zemlje – pita Romandić.

Predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Srđan Slović rekao je za Radio Slobodna Evropa da predstavnici četiri reprezentativna sindikata nisu zadovoljni ponudom Vlade, ali da će u narednim danima razgovarati sa članovima sindikata i da će nakon toga doneti odluku.

Podsetimo da je za petak, 1. novembar zakazan veliki protest prosvetnih radnika u Beogradu, kao i obustava rada u školama.

Ključni zahtev reprezentativnih sindikata je da početna plata nastavnika od 1. januara 2025. bude jednaka prosečnoj republičkoj zaradi, što je

Vlada obećala u protokolu koji je sa sindikatima potpisala pre godinu dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari