Korišćenje kalkulatora na maturskom ispitu nije nikakva novina, oni su u upotrebi već preko pola veka.
I na dosadašnjim testiranjima učenika srednjih škola bilo je dozvoljeno korišćenje kalkulatora pri rešavanju zadataka, a tako će biti i na budućoj državnoj maturi – kaže za Danas Branislav Ranđelović, direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV).
Kako je Danas pisao, na državnoj maturi koju će prvi put polagati učenici četvorogodišnjih srednjih škola u junu 2021. godine, biće dozvoljena upotreba kalkulatora na ispitima iz matematike, fizike, hemije i biologije. Kako bi se učenici i nastavnici na vreme pripremili za maturu, ZVKOV je nedavno objavio opis i spisak karakteristika kalkulatora koje će đaci smeti da koriste na ispitima iz pomenutih predmeta, uz primere dozvoljenih i nedozvoljenih tipova kalkulatora.
– Mi smo u prethodnom periodu, na žalost, navikli da se na svim ključnim ispitima u douniverzitetskom obrazovanju ne dozvoljava upotreba tehnoloških pomagala, primoravajući đake da sve računaju na papiru ili pak „štelujući“ zadatke da budu samo sa celim brojevima ili razlomcima, kako bi izbegli bilo kakvu potrebu za korišćenjem kalkulatora. Bilo bi jako neodgovorno da sudbinu budućih generacija određujemo sada, isključivo na osnovu naših zastarelih navika. Stoga je uvođenje kalkulatora na velikoj maturi neminovno – ističe Ranđelović.
Dragana Stanojević, rukovodilac Centra za ispite u ZVKOV, kaže da su kalkulatori neprocenjiv alat kada se rešavaju matematički i drugi problemi. Napominje da je, čak i kada ga učenik koristi pri rešavanju problema, i dalje neophodno da razume i da zna kako radi kalkulator i da proceni da li su dobijeni rezultati izračunavanja prihvatljivi ili ne.
– Osnova za donošenje ovakve odluke ima svoje uporište u međupredmetnim kompetencijama i obrazovnim standardima za kraj srednjeg opšteg obrazovanja u kojima je i predviđeno da učenik pri rešavanju problema koristi kalkulator ili odgovarajući softver. Preporuke i obaveštenje vezano za korišćenje kalkulatora, propisan spisak funkcija koje će na kalkulatorima biti dozvoljene i spisak funkcija koje neće biti dozvoljene, pripremljene su u skladu sa najboljim iskustvima sa maturskih ispita drugih država, a koje su u tom smislu iskusnije od nas, na primer Hrvatska i Slovenija – objašnjava Stanojević.
Na pitanje ko će i na koji način kontrolisati da li učenici koriste kalkulatore sa dozvoljenim funkcijama, direktor ZVKOV-a ističe da je kontrola tehničko pitanje. Veruje da to neće biti problem i dodaje da će se time baviti onaj ko po budućem Pravilniku o sprovođenju državne mature bude nadležan za organizaciju celog posla.
– Učenik će na testu ili na posebnom papiru upisivati u predviđeno mesto tip kalkulatora koji upotrebljava na ispitu. Dežurni na ispitima će proveravati da li učenici upotrebljavaju odgovarajuće kalkulator. Imajući u vidu da je sada uobičajeno da jedan dežurni nadgleda osam do 10 učenika, neposredno pre testiranja može proveriti da li je učenik upisao tip kalkulatora koji zaista i koristi – navodi Ranđelović.
Na pitanje da li će korišćenje kalkulatora biti dozvoljeno na kontrolnim i pismenim zadacima tokom srednje škole, Ranđelović kaže da će škole uređivati svoje poteze i svoja ponašanje u skladu sa postojećim standardima, kao i u skladu sa onim što njihove đake čeka na maturi i u daljem školovanju.
– Dakle, verovatno će ići u tom smeru. Jedan od ciljeva saopštenja u vezi sa korišćenjem kalkulatora i jeste bio da nastavnici pripreme učenike za maturu 2021. godine, što podrazumeva i upotrebu kalkulatora na kontrolnim i pismenim zadacima – rekao je Ranđelović.
Nadležnosti
Komentarišući dosadašnju praksu na nekim fakultetima koji nisu dozvoljavali upotrebu kalkulatora na prijemnim ispitima, Branislav Ranđelović kaže da je prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja ZVKOV nadležan za veliku maturu, a da visoko obrazovanja uživa autonomiju i može određivati pravila ponašanja u okviru svog opsega.
– U svakom slučaju, diskutabilno je koliko bi trebalo da iskustva u primenama tehnologija sa fakulteta presudno utiču na ponašanje i odluke u douniverzitetskom obrazovanju. Koliko je nama poznato, kalkulatori se na ispitima na fakultetima koriste dugi niz godina – ističe Ranđelović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.