U Srbiji se od multiplog mijeloma godišnje leči oko 600 pacijenata.
Prema epidemiološkim podacima, u našoj zemlji se godišnje dijagnostikuje 200, a u svetu 80.000 novoobolelih. Naime, reč je o malignom oboljenju koje nastaje iz plazma ćelije koje proizvodi koštana srž. Često se mijelom naziva multpli mijelom jer bolest zahvata više kostiju istovremeno.
– Savremeni lekovi kojima lečimo obolele pružaju mogućnost da oni na kvalitetan način ostvare svoj pun životni i radni vek, kazala je doktorka Jelena Bila iz Klinike za hematologiju Kliničkog centra Srbije na ovogodišnjem skupu pacijenata obolelih od multiplog mijeloma koji je ovog vikenda održan u Beogradu.
Na jednom mestu okupili su se pacijenti iz Srbije i regiona, članovi njihovih porodica i lekari posvećeni lečenju ove teške bolesti.
– Simptomi su krajnje nespecifični zato što je greška „softverska“. U koštanoj srži je maligno izmenjen deo odgovoran za imuni sistem čoveka. Može početi malaksalošću, zamaranjem, anemijom, do bolova u kostima, naglog bola prilikom savijanja preko kade ili nošenja teškog tereta, navodi doktorka Jelena Bila.
Maligni poremećaj zahvata krvnu lozu odgovornu za imunitet. Zbog toga, umesto da brane bolesnika od virusnih infekcija i drugih maligniteta, maligne ćelije potiskuju zdravu koštanu srž, stvaraju velike količine belančevina koje opterećuju bubrege i to može dovesti do teških oštećenja bubrežne funkcije. Nastaje i razlaganja koštane mase, pa mogu nastati spontani prelomi kostiju i nepokretnost bolesnika.
Za multipli mijelom ne mogu se izdvojiti posebne rizične grupe ili rizična ponašanja. Ranije su oboleli bili u teškom stanju, većinom nepokretni, vezani za postelju, sa prosečnim preživljavanjem dve do tri godine. Zahvaljujući napretku medicine, sada je tok bolesti pretvorena u jedno hronično stanje sa decenijskim preživljavanjem.
Danas su to radno sposobni pacijenti koji vode kvalitetan život, a čija dužina zavisi od broja dostupnih terapijskih mogućnosti. Novi lekovi primenjuju se u vidu tableta, zato terapija zahteva minimalan boravak u bolnici.
– Činimo velike napore da idemo u korak sa savremenim, internacionalnim, preporukama za lečenje multiplog mijeloma. Klasična karakteristika ove bolesti jeste vezana za nepokretnost, teška oštećenja koštanog sistema, teška oštećenja bubrežne funkcije. Ovo je teška bolest gde je život pacijenta ugrožen. Savremeni lekovi, za koje se mi trudimo da ih omogućimo našim bolesnicima, doveli su do toga da je bolesnicima pružena mogućnost da na kvalitetan način ostvare svoj puni životni i radni vek. Poslednjih godina zabeležen je porast obolelih, ali je to pre svega rezultat bolje pozornosti u odnosu na ovu bolest. O njoj se više razmišlja, bolje su dijagnostičke procedure, tako da se bolest i bolje i ranije prepoznaje, ističe doktorka Bila.
Bolest karakterišu periodi mirovanja i napretka, gde je mirovanje bolesti svaki put sve kraće.
– Ako postoji sumnja na ovu bolest, pacijenti se mogu uputiti u Beograd, ali ima dosta centara u Srbiji koji se bave ovom bolešću. Registar pacijenata ne postoji, mi imamo listu pacijenata sa kojima kontaktiramo, koji su članovi udruženja, i preko kojih komuniciramo dalje i organizujemo ovakve skupove, rekla je Ana Kesić, predsednica Udruženja obolelih od multiplog mijeloma Srbije.
Nada za obolele
Po prvi put se, prošle godine, u Evropskim preporukama za lečenje pojavljuje stopa izlečenja od 15 odsto. Broj obolelih je u porastu, ali dobre vesti su da je terapija sve efikasnija. „Možemo biti optimisti kada je reč o nalaženju rešenja za multipli mijelom, bilo to izlečenje ili značajno produženje života“, navodi se u saopštenju Udruženja obolelih od multiplog mijeloma Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.