Uzbunjivač na sudu dobio spor protiv niške Hitne pomoći 1Foto: D. Majstorović

Nakon višegodišnjeg sudskog procesa, Vrhovni kasacioni sud u Beogradu doneo je konačnu presudu u korist uzbunjivača iz niške Hitne pomoći Dragana Stamenkovića. Sud je utvrdio da je Hitna pomoć prekšila Zakon o zaštiti uzbunjivača tako što je na četiri oglasne table objavila identitet uzbunjivača, što je prouzrokovalo njegovo šikaniranje kod kolega.

Na ime troškova i naknade štete Hitna Stamenkoviću treba da isplati skoro 420.000 dinara. Povlačio se Stamenkovićev predmet sa Višeg na Apelacioni sud u Nišu i obratno, a na kraju je došao do Kasacionog u Beogradu koji je presudio u njegovu korist, pišu Južne vesti.

Utvrđuje se da je tuženi Zavod za hitnu medicinsku pomoć u Nišu prema tužiocu Draganu Stamenkoviću iz Niša preduzeo štetnu radnju u vezi sa uzbunjivanjem na taj način što je prijavu uzbunjivača – tužioca postavio na sve četiri oglasne table u prostorijama tuženog zbog čega je bio izložen šikaniranjima, pretnjama i nazivan pogrdnim imenima, piše u presudi.

Stamenković, koji u Hitnoj radi kao vozač, uzbunio je nadležne inspekcije i javnost na izmene pravilnika u Zavodu u kojem radi, a koje se tiču kvalifikacija koje moraju da ispunjavaju vozači.

Njegov anonimni dopis je sa potpisom direktora Slavoljuba Živadinovića izlepljen po oglasnim tablama ustanove uz otkrivanje identiteta uzbunjivača.

„Ja sam trpeo šikaniranje i poniženje. Ljudi su stvarno počeli malo da me izbegavaju. To svi znaju, ali sada mi samo šalju reči hvale. Kažu ‘bravo, majstore’ i ‘To, care'“, kaže Stamenković.

Veruje i da je slučaj okončan pravosnažnom presudom bez prava žalbe samo zato što je završio u Beogradu, a nije ostao u niškim sudovima.

„Nisu me ispoštovali u niškom tužilaštvu i u sudstvu, Beograd je dokazao. Postoje indicije da sve koči supruga direktora Živadinovića jer je predsednica niškog Višeg suda. To me dovodi u sumnju da mi se svi procesi tu koče, ne samo moji nego svih nas iz Hitne“, priča Stamenković.

Zvanično u presudi su ukupni troškovi oko 420.000 dinara, ali Stamenković kaže da bi Hitna trebalo da mu isplati više od pola miliona dinara, a to su budžetska sredstva.

„To su pare građana, nažalost. I mnogo mi je krivo što se tako dešava i što će sve te budalaštine rukovodstva Hitne da plaćaju građani“, rekao je Stamenković.

Podseća i da ima još tri procesa koja vodi protiv Hitne pomoći, a posebno se zahvaljuje advokatima iz Pištaljke za koje kaže da su mu puno pomogli u njegovoj borbi.

Stamenković je vozač u Hitnoj skoro 40 godina, a uzbunjivač je postao pre nekoliko godina kada je prvo ukazao na izmene pravilnika o zapošljavanju vozača.

Obaveštavao je javnost o neispravnim vozilima, o iznajmljivanju prostora ove medicinske ustanove jednoj kafani, o prodaji maski zaposlenima i nedostatku opreme na početku pandemije koronavirusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari