Užičani malo koriste gradsku plažu zbog "sumnjive" Đetinje 1Foto: Nenad Kovačević

Užičani godinama izbegavaju da se kupaju u hladnoj vodi na reci Đetinji, na gradskoj plaži, i veoma su sumnjičavi na tvrdnje zvaničnika o tome da je voda bezbedna za kupanje.

Međutim, gradska vlast namerava da te sumnje rasprši i da privuče kupače, pa je na gradskoj plaži postavila ležaljke i suncobrane. Za kupovinu 50 ležaljki i 25 suncobrana, koje građani mogu besplatno da koriste, izdvojeno je 235.000 dinara iz gradskog budžeta.

Zbog hladne vode i bojazni od algi-cijanobakterija, koje su 2013. godine zagadile veštačko jezero Vrutci, koje se nalazi uzvodno i do tada je služilo za vodosnabdevanje grada, retki su oni koji se kupaju na gradskoj plaži, već taj prostor u centru grada koriste za šetnju i druge vrste fizičke rekreacije. Namera gradske vlasti je da taj prostor uredi i oživi, kako bi privukla što više građana, prvenstveno kupača.

Poslednjih nekoliko godina on se menja i dobija nove sadržaje, poput lifta do Starog železničkog mosta, koji je obnovljen, i vodi do uređene pešačke i biciklističke staze od 7,2 kilometra kroz kanjon Đetinje, kojom je nekada išla trasa pruge uskog koloseka. Uređeni su javni toaleti, igrališta, prostor za fizičke aktivnosti koje mogu da koriste i osobe sa invaliditetom. Postavljena je i rasveta od železničkog mosta do lokacije Banjica, a udruženju ribolovaca grad je na gazdovanje poverio objekte koji su sada uređeni, a bili su zapušteni.

Petar Blagojević, gradski većnik, kaže da bi novi sadržaji, pa i postavljanje plažnog mobilijara, trebalo da privuku Užičane da u što većem broju koriste taj prostor, prvenstveno za kupanje.

– Zavod za javno zdravlje Užice redovno kontroliše kvalitet vode i objavio je da je ona za kupanje i da nema razloga za strah, naveo je on.

Bez obzira na to što izgled vode nije baš najprijatniji za oko i što reka povremeno promeni boju, nakon što se u nju izliju otpadne vode ili hemikalije, iz Zavoda navode da je ona bezbedna za kupanje. Međutim, problem je u tome što se voda kontroliše petnaestodnevno i rezultati analize se čekaju danima, a njen kvalitet u međuvremenu može da se promeni, a da građani to ne znaju, pa se postavlja pitanje svrsishodnosti takve dinamike analiza. Zavod je saopštio 28. juna da je, na osnovu uzorka uzetog 22. juna, reka Đetinja na gradskoj plaži treće kategorije i da se može koristiti za kupanje i rekreaciju, ogradivši se napomenom da je „rečna voda tekuća i da je promenljivog kvaliteta“.

Dragoljub Kostić, takođe gradski većnik, najavio je rešavanje i drugog velikog problema, a to je hladna voda, objasnivši da će za sedam dana, ukoliko potraju sadašnje vremenske prilike, njena temperatura biti povećana za dva do tri stepena, tako što će se toplija voda sa površine Vrutaka usmeravati ka gradskom kupalištu.

– Temperatura vode je od 16 do 17 stepeni, ali 19 stepeni je nešto što je podnošljivo, što naši kupači prihvataju, a i ja se kupam na 19 stepeni, rekao je Kostić i najavio da će gradsko rukovodstvo nastaviti da ulaže u plažu pa će, kako je obećao, ove godine biti postavljena dekorativna rasveta na Starom železničkom mostu. 

Septičke jame

Uzvodno od gradske plaže, u naselju Turica i oko Volujačkog potoka, opasnost po reku Đetinju predstavljaju septičke jame koje koriste mnoga domaćinstva, jer u tom naselju nema kanalizacione mreže. „Prošle godine napravili smo katastar potencijalnih zagađivača, odnosno svih domaćinstava koja koriste septičke jame, ali nemamo uvid u to da li se neka od njih izliva. U slivu od Turice prema Velikoj brani ima oko 100 domaćinstava sa septičkim jamama i imamo projekat za izgradnju kanalizacije oko Volujačkog potoka i njegove okoline, sa kojim možemo da konkurišemo kod investitora“, objasnio je Dragoljub Kostić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari