Građani Užica su protestovali danas zbog moguće izgradnje još jedne mini-hidroelektrane na brani Vrutci, na jezeru koje služi za vodosnabdevanje grada, a na kojoj je takva elektrana ranije izgrađena, i zatražili od nadležnih da to spreče.
Skup je organizovala užička nevladina organizacija Građanaska čitaonica Libergraf, u prisustvu oko 200 građana koji su pozvani da poštuju protivepidemijske mere o fizičkoj distanci.
Vladan Sinđić, predstavnk Libergrafa, naveo je da se u Prostornom planu područja posebne namene Sliv akumulacije Vrutci, na brani te hidroakumulacije, može uočiti da se pored postojeće MHE, nalazi ucrtana još jedna, za sada, nepostojeća MHE. Tokom jeseni prošle godine, kazao je, Libergraf je došao do informacija o tome da je JVP Srbijavode raspisalo javnu nabavku za pomenute radove i da su oni povereni preduzeću Hidro-Tan d.o.o. u vlasništvu Dragana Klisure.
Sa protesta je, od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, zatraženo da izvrši inspekcijski nadzor postojeće MHE na brani Vrutci i da se utvrdi da li se ti radovi izvode u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji.
Gradonačelnici dr Jeleni Raković Radivojević, Gradskom veću i drugim gradskim službama je upućen zahtev da, u roku od sedam dana, informišu građane o tome šta se dešava na brani Vrutci. Ukoliko ne budu udovoljeno tim zahtevima, najavljen je radikalniji protest.
„Dokumenti, koje posedujemo, ukazuju na to da se na brani Vrutci planira izgradnja još jedne MHE sa pet puta većom snagom od postojeće“, kazao je Sinđić.
Istakavši da „iako gradska uprava nije nadležna za izdavanje građevnske dozvole za MHE na brani Vrutci“, on je poručio da je to „ne oslobađa odgovornosti da brne o interesima građana Užica i da im i u budućnosti obezbedi kvalitetnu pijaću vodu“.
Kako je naveo, „Gradska uprava za urbanizam je netransparentno i neodgovorno postupala prilikom izdavanja dozvola za izgradnju drugih MHE na teritoriji Užica, a interes investitora je stavljen iznad interesa građana“.
Kao primer za to je naveo MHE Ravni na reci Prištavici, u čije korito je postavljen cevovod i time je u njoj nepovratno uništen živi svet. Pre nekoliko sedmica, istakao je, Gradska uprava za urbanizam je izdala upotrebnu dozvlu za tu MHE, a u toku je postupak za izdavanje i vodne dozvole od JVP Srbijavode.
Za rekonstruisanu staru hidrocentralu „Pod gradom“, izgrađenju u kanjonu reke Đetinje, davne 1900. Godine, po Teslinim principima, koja je pod zaštitom i jedan je od simbola Užica, a kojom upravlja EPS, Sinđić je kazao da je Gradska uprava za urbanizam, u postupku izdavanja građevinske dozvole, „zaboravila da je za te radove bila potrebna saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva“.
„Hidocentrala, koja je nekada bila simbol grada, to više nije, nego je postala fabričetina koja naružuje celo to područje“, kazao je Sinđić.
Iako je kanjon Đetinje u postupku zaštite od 2016. godine, kao predeo izuzetnih odlika, sa više od 700 zaštićenih biljnih vrsta i jedno od staništa sa najraznovrsnijim vrstama dnevnim leptirima u Srbiji, Sinđić je dodao da gradska vlast ništa nije uradila da se to područje konačno proglasi zaštićenim.
„I na tom području, u samoj klisuri, predviđena je izgradnja još jedne MHE, a invesitor je gospodin Vojin Lepojević. On čak ima i parcelu u suvlasništvu na tom području na kome je, prema sadašnjim odlukama, dozvoljena gradnja MHE“, poručio je Sinđić.
O reakciji gradske vlasti
Nepun sat pre početka potesta, Grad Užice se oglasio saopšenjem i naveo da postojeća MHE na brani Vrutci nije u funkciji od 2019. godine, a da za izgradnju nove nije upućen nikakav zahtev. (https://www.danas.rs/ekonomija/uzice-postojeca-centrala-ne-radi-za-novu-zahtev-nije-podnet/). „Tim saopštenjem, Grad „maže“ oči svima nama da su radovi koji se izvode u cilju ekološke zaštite jezera i Đetinje“, kazao je Sinđić
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.