U okolini rudarskih i elektroenergetskih objekata kod Kostolca sprovodi se čitav niz mera za unapređenje kvaliteta vazduha i vode, izveštava EPS Energija.
Stručnjaci ogranka „TE-KO Kostolac“ mere kvalitet vode, vazduha, buke i radioaktivnosti u Kostolcu kontinuirano tokom cele godine.
Da bi se pratio uticaj energetskih objekata u Kostolcu na životnu sredinu, na 43 mesta uzorkuju se ugalj sa dodavača, elektrofilterski pepeo i šljaka, pepeo sa deponije, biljne kulture i zemljište, površinske i otpadne vode. Predrag Cvijanović, šef Službe za upravljanje zaštitom životne sredine, kaže da su merenja kvaliteta vazduha u 2017. rađena na sva četiri bloka kostolačkih termoelektrana.
– U toku 2017. godine bio je probni rad sistema za odsumporavanje. U tom periodu vrednost emisije SO2 na bloku B1 kretala se ispod granične vrednosti, koja za sumpor-dioksid iznosi 200 miligrama po kubnom metru. Vrednost emisije praškastih materija na oba bloka TE „Kostolac B“ bila je takođe ispod granične, naveo je Cvijanović. Merenje kvaliteta ambijentalnog vazduha radi se na četiri merna mesta, a sumpor-dioksid i čađ nisu prešli granične vrednosti ni na jednom mernom mestu.
Eksternom kontrolom voda prati se uticaj otpadnih voda TE „Kostolac A“, „Kostolac B“ i kopa „Drmno“ na površinske i podzemne vode, tako što se ispituje kvalitet vode na pet mernih mesta na Dunavu i Mlavi, a uticaj deponije pepela na kvalitet podzemnih voda ispituje se na sedam mernih mesta. Uticaj deponije uglja na podzemne vode, kao i efikasnost rada uređaja za prečišćavanje sanitarnih voda ispituju se na po dva merna mesta, dok se kvalitet atmosferskih voda prati na jednom mernom mestu. Na lokaciji TE „Kostolac B“ u završnoj fazi su pripreme za izgradnju postrojenja za tretman otpadnih voda. Cvijanović je istakao da je buka bila ispod graničnih vrednosti, a radioaktivnost u granicama prirodnog fona zračenja.
– U ogranku „TE-KO Kostolac“, u skladu sa važećim uredbama, zakonima i procedurama EPS-a, radi se razdvajanje otpada, skladištenje i prodaja određenih vrsta. Deo otpada se prodaje, za deo se plaća operaterima da ga zbrinu, dok se jedan deo otpada uklanja po ugovoru o poslovno-tehničkoj saradnji sa operaterom bez naknade, objasnio je Cvijanović.
Godišnje prodaju 16.300 tona pepela
Ogranak „TE-KO Kostolac“ godišnje proda oko 16.300 tona pepela za cementare. Prodaju se i transformatori, gvožđe i metalni otpad – legure bakra, bronze i mesinga, kablovi i aluminijumski limovi. U ogranku se zbrinjava otpad koji niko ne želi da otkupi, kao što su mineralna vuna i jonska masa, pa čak i staklo. Iako je reč o neopasnom otpadu, zbog niske otkupne cene, niko ne želi da ga preuzme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.