Peticija koja je u Vlasotincu pokrenuta krajem prošle godine povodom otimačine preostalih voda na vrelima Lužnice, dobila je veliku podršku građana, a i Vlade Srbije, navodi se na početku saopštenja Eko-baze Jug, koje je potpisao predsednik Miroslav Krajinčanić.
„Za potrebe vodosnabdevanja Niša zahvaćen je veliki broj vrela reke Lužnice, koja je bila i najveća pritoka Vlasine. Time je, protivno interesima građana koji žive nizvodno od ovih vrela i protivno Zakonu o vodama, desetkovan kapacitet ove reke i uništen prelepi vodopad iznad sela Ljuberađe“, navodi se u saopštenju Eko-baze Jug.
– Ovih dana, pored nekada moćne reke Vlasine na kojoj je bilo i nekoliko vodenica moravskog tipa sa dolapima, Vlasotinčani bukvalno ostaju bez vode. Pod vidom sanacije oštećenih kaptaža u poslednjoj poplavi 2007. godine, niški vodovod je zahvatio i poslednje kapi vode sa vrela Lužnice – ističe Krajinčanić.
Povodom novonastale situacije, obaveštena je i Vlada Srbije, ali i Republička vodoprivredna direkcija. Niškom vodovodu je saopšteno da bi morao da se orijentiše na vodosistem Selova, a da lokalnom stanovništvu prepusti raspoložive vode sliva Lužnice i Vlasine.
Prema informacijama Eko-baze Jug, jedno od izvorišta koje je bilo u sastavu niškog Vodovoda Naisus, pretvoreno je u flašionicu vode i prema rečima meštana Babušnice, isti scenario sprema se i vrelima Lušnice, ali Vlasotinčani, precizira se u saopštenju Eko-baze Jug, to neće dozvoliti.
– Loklano rukovodstvo i uprava vlasotinačkog Vodovoda nastoje da preko zvaničnih organa obezbede deo uzurpiranih izvorišta za vodosnabdevanje više od 24.000 stanovnika, koji su i pored reke često žedni. Inače, sve otpadne vode iz Babušnice i sa sliva Vlasine, od Vlasinskog jezera, preko Crne Trave i drugih naselja, bez prethodne prerade dolaze u tok reke sa koje pijemo vodu – pojašnjava Krajinčanić.
U Vlasotincu izražavaju zadovoljstvo stavom Vlade Srbije da nadležna ministarstva preduzmu konkretne mere na zaštiti ne samo Vlasine nego i njenih pritoka, posebno reke Lužnice, što je i bio glavni cilj prošlogodišnje peticije građana na istinskoj zaštiti Vlasine i njenih pritoka.
– Niški vodovod Lužnicu eksploatiše od 1983. godine. Nemamo ništa protiv Nišlija sve dok se drže zakona, ali nas brine njihova namera da sadašnje kapacitete prošire sa 500 na 800 litara vode u sekundi. Nadamo se dogovoru, a ako do toga ne dođe, svoja prava ćemo štititi na sudu – kaže Krajinčanić.
Inspekcijske zabrane
U poslednje četiri godine, sanitarni inspektori Jablaničkog okruga su čak četiri puta zabranjivali kupanje u Vlasini zbog toga što je reka nečista.
Nikada zvanično nije saopšteno ime nijednog zagađivača. Vlasotinački ekolozi godinama upozoravaju na tu opasnost, pa su i nebrojeno puta podnosili prekršajne i krivične prijave, ali to nije dalo nikakve efekte.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.