Istraživanja pokazuju da vakcine i dalje veoma ubedljivo spašavaju živote 1Foto: B. Cvejić

Proboj imuniteta – izraz je koji je se prvi put u Srbiji čuo pre nekoliko nedelja u vreme sve većeg širenja delta soja. On znači da i vakcinisane osobe obolevaju od kovida 19.

Ono što pokazuju podaci iz sveta, a od nedavno i iz Srbije jeste da je broj obolelih, a vakcinisanih veći tokom poslednjeg talasa u odnosu na ranije. Razlog za to je s jedne strane protok vremena od druge doze, a sa druge pojava delta soja, za koji je utvrđeno da je mnogo zarazniji.

Ipak, ono što je ostalo nepromenjeno jeste da vakcine i dalje pružaju ogromnu zaštitu od težih formi bolesti, hospitalizacije i smrtnog ishoda. Prekjuče je tim povodom dr Mirsad Đerlek rekao za RTS da je 90 odsto hospitalizovanih nevakcinisano.

Predstavljajući istraživanje iz Kragujevca, tokom koga su praćeni pacijenta iz Doma zdravlja od marta ove godine, profesor Medicinskog fakulteta Dejan Baskić kazao je da je u poslednjem talasu među nevakcinisanima obolelo 3,3 odsto, a vakcinisanima jedan odsto. To znači da je 3,3 puta veća verovatnoća da nevakcinisani oboli, simptomatski ili nesimptomatski.

– Kada je u pitanju hospitalizacija i teža klinička slika, opet je mnogo bolji odnos u korist vakcinisanih – 0,07 odsto hospitalizovanih je vakcinisano, a 0,36 odsto nevakcinisano, što je odnos pet prema jedan, naveo je profesor za N1. On je dalje objasnio i da je 95 posto pacijenata na intenzivnoj bilo nevakcinisano.

– To pokazuje da je 22,5 do 23 puta veća verovatnoća da nevakcinisana osoba završi u jedinici intenzivne nege i to je ogromna razlika, rekao je prof. Baskić.

Infektolozi sa kojima je Danas razgovarao, na osnovu svog iskustva u radu tokom ovog talasa potvrđuju nalaze iz Kragujevca, ističući da je efikasnost vakcine u sprečavanju najtežih oblika bolesti i dalje visoka.

Profesor dr Tomislav Preveden, predsednik Udruženja infektologa Srbije, navodi za Danas da nema podatke o procentu onih koji su primili vakcinu, a trenutno se nalaze u bolnici, ali da je njegova procena da je taj udeo manji od pet odsto, odnosno da je oko dva-tri procenata .

– Opet, na osnovu samo svog posmatranja uglavnom se radi o osobama koji su se među prvima vakcinisali, odnosno onima kojima je prošlo više od šest meseci od vakcinacije. Dosta se govorilo o tome da se mahom oni koji su primili Sinofarm nalaze među tim malim procentom hospitalizovanih a vakcinisanih, međutim moramo da budemo svesni da je Sinofarama i najviše dato u Srbiji, što znači i da je očekivano da oni i čine najveći udeo hospitalizovanih a vakcinisanih, kaže dr Preveden. Ne treba zaboraviti ni to da je vakcinacija Sinofrmom najpre i počela.

Podaci iz prethodno pomenutog istraživanja u Kragujevcu, a koje je preneo Blic, pokazuju da je najviše obolelih među onima koji su primili Sinofarm (71,4 odsto). Slede Sputnjik (13, 6), Astrazeneka (8,3) i Fajzer (6.8).

Steva Stanišić, načelnik intenzivne nege na Infektivnoj klinici u Nišu, navodi za Danas da iako je u suretu sa novim delta sojem efikasnost svih vakcina opala, vakcinacija ostaje najefikasnije sredstvo zaštite.

– Zaštita koju pruža vakcina se može uporediti sa zaštitom koju imate zahvaljujući pojasu u automobile. Iako vas pojas neće zaštiti 100 odsto, neuporedivo je korisnije da ga vežete. Kada je uvedena obaveza vezivanja pojasa, mnogi su se bunili smišljajući razne izgovore – da im je neudobno, da ih steže, itd. Danas ih skoro svi vezuju i više niko ne pravi pitanje, kaže dr Stanišić.

On ističe da se oko vakcina „pravi pitanje“ jer je između ostalog dat prostor nekim medicinskim radnicima koji iznose netačne tvrdnje o vakcinaciji, a koje manje obrazovani deo stanovništva lako prihvata.

– Branislav Nestorović dozvoljava sebi da iznosi netačne ili polutačne informacije, da lažno interpretira podatke, da govori na način koji sebi ne bi mogla da dozvoli osoba iz nauke. I to verovatno radi da bi privukao pažnju. I sa takvom osobom vi ne možete razmenjivati stavove jer se zna šta znači razmena stavova – stavova koji su utemeljeni. Njegovi jednostavno nisu. Međutim građani koji to slušaju, a koji nemaju dovoljno obrazovanja da sagledaju netačnost njegovih tvrdnji, prihvataju ono što Nestorović priča kao istinu i uzdižu ga u nebesa. Sve to na kraju dovodi da se vakcine, kao jedini izlaz, stavljaju pod znak pitanja, kaže dr Stanišić.

Upitani o trećoj dozi i dr Preveden i dr Stanišić savetuju građanima kojima je prošlo šest meseci od vakcinacije da je prime. Dr Preveden pri tome napominje da nije potrebna provera antitela pre treće doze.

– Nijedan test neće moći da izmeri da li je, odnosno u kojoj meri osoba zaštićena. Nivo antitela jeste indikator ali postoje i drugi elementi koji se ne mere, a koji govore u prilog zaštićenosti, objašnjava dr Preveden. Istovremeno, dr Stanišić kaže da treća doza jedino može da donese korist u trenutnim okolnostima.

– Treća doza će osvežiti imunitet i ponovo podići nivo zaštite koja je u međuvremenu opala. U situaciji kada imate ovoliki broj dnevno zaraženih velike su šanse da ćete sresti nekoga ko je inficiran i sigurno je korisnije da se zaštitite trećom dozom, nego da to ne učinite, zaključuje dr Stanišić.

 

Potrebne kovid propusnice

Osvrćući se na trenutnu epidemijsku situaciju dr Preveden kaže da nama nisu potrebne nikakve dodatne mere već stroga kontrola postojećih i veći broj vakcinisanih. „I trebaju nam kovid sertifikati jer to je mera koja može da poveća broj građana spremnih da prime vakcinu a istovremeno omogućava da se normalan život (odlazak u kafić, pozorišta, na utakmicu) nastavi uz manji rizik od prenošenja virusa i zaražavanja“, ističe dr Preveden.

 

Istraživanje sa milion osoba

Istraživanje naučnika sa King koledža iz Londona i Harvarda, koje je obuhvatilo preko milion osoba koje su u UK primile neku od vakcina, pokazalo je da je manje od 0,2 odsto onih koji su primili dve doze prijavilo zaražavanje nakon vakcinacije. Istraživači su takođe primetili da veći rizik od zaražavanja imaju vakcinisani koji žive u siromašnijim delovima kao i starije osobe, odnosno oni koji imaju pridružene bolesti. Zbog toga su autori naveli da se na ove grupe mora obratiti posebna pažnja kada se planira vakcinacija i sa prve dve doze, ali i sa trećom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari