Prema trenutnim propisima u Srbiju mogu slobodno ući, bez obaveznog PCR testa, osobe koje su vakcinisane u Srbiji (bilo da su domaći državljani, bilo da su stranci) kao i državljani zemalja sa kojima Srbija ima zaključene sporazume o priznavanju sertifikata o vakcinaciji.
Zemlje sa kojima Srbija za sada ima potpisan ovaj dokument su Mađarska, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Slovenija i Češka.
Sporazum koji Srbija ima potpisan sa Slovenijom istovremeno dozvoljava da slovenački državljani mogu slobodno ući ako imaju potvrdu o preležanom kovidu, pod uslovom da su bili bolesni u poslednjih šest meseci. Takođe, slobodan ulazak bez PCR testa dozvoljen je i državljanima nekoliko susednih zemalja – Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Mađarske, Severne Makedonije i Crne Gore.
Svi ostali moraju priložiti negativan PCR test, odnosno antigenski test (ako dolaze i Sjedinjenih Američkih Država) ili prihvatiti karantin u trajanju od deset dana. Prilikom pasoške kontrole uručuje se pisano obaveštenje – zdravstveno upozorenje o obavezi pridržavanja mere karantina u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana, od dana prelaska državne granice i upozoravaju se na obavezu prijavljivanja nadležnoj kovid ambulanti ili teritorijalno nadležnom zavodu za javno zdravlje u roku od 24 časa od časa prelaska državne granice (putem elektronske prijave na elektronsku adresu: www.e-zdravlje.gov.rs).
Kada je reč o potvrdama o preležanoj bolesti kovid 19, podrazumeva se da je to sertifikat ili drugi javni dokument u kome se konstatuje da je nosilac dokumenta preležao bolest, odnosno da je kod tog lica utvrđeno prisustvo virusa SARS-CoV-2, s tim da od prvog testiranja ne može proći manje od 14 dana, niti više od šest meseci i koji je izdao zavod za javno zdravlje osnovan za teritoriju Srbije ili nadležna zdravstvena ustanova ili drugi nadležni organ države u kojoj je izvršeno prvo testiranje, odnosno koja izdaje potvrdu.
U poređenju sa merama koje trenutno imaju ostale države u Evropi, Srbija ima delimično slične zahteve. Jedan deo država (Bugarska, Hrvatska, Poljska….) dozvoljava slobodan ulazak turistima iz svih država. pod uslovom da su vakcinisani ili da imaju dokaz o preležanom kovidu. Na drugoj strani, postoje i one zemlje koje zasad propisuju karantin za sve putnike (koji se može prekinuti negativnim PCR testom) poput Slovačke.
Takođe, značajan broj zemalja pravila za ulazak definiše na osnovu epidemiološke situacije u zemlji iz koje dolazi turista. Primera radi, nevakcinisani turisti na Kipra mogu ući bez PCR testa ako dolaze iz „zelenih država“, koje se smatraju bezbednim, dok ostali moraju imati test da su negativni.
Očekuje se da putovanja u Evropskoj uniji uskoro barem za jedan broj turista postanu olakšana, pošto je lista bezbednih zemalja za putovanja proširena. Ta lista sada obuhvata Srbiju, Severnu Makedoniju, Albaniju, Liban, SAD, Tajvan, Hongkong i Makao. Ove zemlje pridružile su se tako Japanu, Australiji, Izraelu, Novom Zelandu, Ruandi, Singapuru, Južnoj Koreji i Tajlandu, koje su odranije definisane kao bezbedna područja.
Građani iz ovih zemalja moći će da putuju u Uniju bez ograničenja, bez obzira na to da li su vakcinisani ili ne. Ova odluka nije obavezujuća, što znači da će države članice ame odlučivati da li će ipak tražiti PCR test odnosno karantin od građana ovih država.
Prethodno je Savet EU ukinuo restrikcije za neesencijalna putovanja za građane iz trećih zemalja koji su vakcinisani svim dozama vakcina protiv kovid 19, što uključuje i građane država Zapadnog Balkana. Ova odluka odnosi se na vakcine koje je odobrila Evropska agencija za lekove, s tim da je naznačeno da pojedine države na svoj spisak mogu uvrstiti i one koji su vakcinisani cepivima za koje je odobrenje dala Svetska zdravstvena organizacija (Sinofarm vakcina).
Britanija van liste zbog delta soja
Evropska unija nije stavila Veliku Britaniju na listu bezbednih zemalja za putovanja zbog straha od delta soja korona virusa koji se poslednjih nedelja širi. Kako prenosi Gardijan, iako UK ispunjava uslove da bude stavljena na listu bezbednih država, imajući u vidu 14-dnevnu stopu prijavljenih slučajeva kovida 19, to nije učinjeno pre svega zbog straha od mogućeg širenja Evropom delta soja, za koji se tvrdi i da se lakše prenosi i da izaziva težu kliničku sliku. Takođe, određene zemlje, poput Austrije, imaju zabranu za letove iz Velike Britanije.
Niz izuzetaka
Postojeći propisi u Srbiji određuju i niz izuzetaka kada nevakcinisani putnici ne moraju da dostave negativan PCR test. Jedan od tih izuzetak je i kada srpski državljani kao i stranci sa odobrenim boravkom u Srbiji prilože dokaz da su preležali kovid u poslednjih šest meseci. Takođe, deci do 12 godina nije potreban negativan PCR test, ako su njihovi roditelji vakcinisani odnosno ako imaju negativan PCR.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.