Valentin Incko: Odlazak uz "veliki prasak" 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Valentin Incko visoki je predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini od 2009. godine, a 1. avgusta ovo mesto ustupa Kristijanu Šmitu.

Za razliku od nekih svojih prethodnika, Incko u ovih 12 godina nije često donosio spektakularne odluke, niti posezao za „bonskim ovlašćenjima“, ali je zato njegova verovatno poslednja odluka da izmeni Krivični zakon – uvede negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca kao krivično delo, ustalasala BiH, posebno njen manji entitet Republiku Srpsku, čija Skupština sprema odgovor.

Očekuje se da Skupština RS danas na „Inckov zakon“ odgovori izmenama entitetskog Krivičnog zakonika i uvede dugogodišnje zatvorske kazne za nazivanje ovog entiteta genocidnim. Kako će Šmit rešiti problem i blokadu BiH institucija – videćemo.

Incko, koji odlazi uz „veliki prasak“, kao diplomata je angažovan u jugoistočnoj Evropi od 1981. godine, kada se priključio Ministarstvu spoljnih poslova Austrije i počeo da radi u odeljenju zaduženom za našu regiju. Imao je za to odličnu preporuku. Slovenačkog je porekla, razume sve jugoslovenske jezike.

Od 1982. do 1986. godine radio je u austrijskoj ambasadi u Beogradu, 1992. godine bio je na čelu Misije OEBS za Sandžak sa sedištem u Novom Pazaru. Od 1996. do 1999. godine bio je prvi austrijski ambasador u BiH. Kako piše u njegovoj zvaničnoj biografiji, pre nego što se pridružio Ministarstvu spoljnih poslova nalazio se na vodećim funkcijama u misijama Razvojnog programa UN u Mongoliji i Šri Lanki.

Rođen je 1949. u Klagenfurtu (Celovec), austrijskom gradu sa značajnom slovenačkom manjinom, koji su nekadašnji graditelji Jugoslavije želeli da vide u granicama države južnih Slovena. Pohađao je dvojezičnu osnovnu školu (na slovenačkom i nemačkom) i srednju za slovenačku manjinu.

Studirao je pravo i strane jezike, ruski i tadašnji srpsko-hrvatski, na Univerzitetu u Gracu. Studirao je i na Diplomatskoj akademiji u Beču.

Optužbe srpskih stranaka, posebno Milorada Dodika da je protiv Srba, odlučno odbacuje.

„Dodik i svaki Srbin pravoslavac zna da sam od 1986. ktitor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu i dobrotvor srpskih pravoslavnih crkava od Njujorka, gde je na Uskrs 2017. izgorela srpska pravoslavna crkva, do Mostara, gde je velelepna pravoslavna Saborna crkva uništena tokom rata“, podsetio je Incko u intervjuu za naš list pre tri godine.

U intervjuu od pre nekoliko dana, govoreći o „svom“ zakonu, ponovio je da je morao da reaguje na govor mržnje i da to „nema nikakve veze sa kolektivnom odgovornošću bilo kojeg naroda u BiH nego se u potpunosti odnosi na individualnu odgovornost“.

Dodao je da govor mržnje, veličanje ratnih zločinaca, negiranje genocida i ratnih zločina sprečavaju društva da se suoče sa svojom kolektivnom prošlošću. „Sve to sprečava izgradnju mirne i prosperitetne budućnosti za BiH.“

Incko je oženjen mecosopranom Bernardom Fink, sa kojom ima dvoje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari