Valerij Gergijev: Muzički brend Rusije 1Foto: Jesus Diges/EPA

Prvo gostovanje u Srbiji Orkestra sanktpeterburškog Marijinskog teatra, kojim je sinoć u Centru „Sava“ dirigovao čuveni Valerij Gergijev, dobilo je status „prvorazrednog kulturnog događaja koji pomera granice“.

I to pre koncerta, na kome su izveli dela Debisija, Ščedrina, Šostakoviča, Glazunova i Malera. Organizaciju događaja takoreći je preuzela ovdašnja ruska ambasada, a kultnog maestra juče je primio premijer Srbije.

Uzbuđenju zbog nastupa, kojim je započela „Godina ruske kulture“ u Srbiji, a sve to u okviru sprovođenja Sporazuma o strateškoj saradnji dve bratske zemlje, najviše je doprineo upravo harizmatični Valerij Gergijev, čije „interpretacije muzike kod publike izaziva osećaj da se zemlja trese“ i kog „svi dolaze i da gledaju i da slušaju“. On je, kao i Marijinski orkestar na čijem je čelu bezmalo tri decenije, „muzički brend Rusije“ – u muzičkim krugovima smatraju ga najboljim predstavnikom sanktpeterburške dirigentske škole i jednim od najvećih dirigenata svih vremena u svetskim razmerama.

Rođen je u Moskvi 1953. u porodici poreklom s Kavkaza – iz Severne Osetije. Završio je tadašnji Lenjingradski konzervatorijum, u klasi jednog od najvećih profesora dirigovanja u istoriji ruske muzike Ilje Musina. Pobeda na takmičenju „Herbert fon Karajan“ bila je ulaznica u Marijinski teatar, tada Teatar Kirov, u kom je debitovao 1978. u operi „Rat i mir“ Sergeja Prokofjea. Deceniju kasnije imenovan je muzičkog direktora ove kuće, a od 1996. je i generalni i umetnički direktor ovog najstarijeg ruskog muzičkog pozorišta. Svetsku muzičku scenu osvojio je preko Velike Britanije, u kojoj je 1985. gostovao kao glavni dirigent Jermenske filharmonije.

Valerij Gergijev je čovek ovog vremena – vrhunski umetnik i uspešan menadžer sa dobrim vezama u državnom „vrhu“. Ima status nacionalnog umetnika, odlikovan je prestižnim ruskim državnim, crkvenim i umetničkim nagradama, nastupa u svim vodećim muzičkim svetskim kućama, osnivač je i direktor mnogobrojnih ruskih i međunarodnih festivala, brine o mladim talentima, bavi se društvenim i humanitarnim radom, a zahvaljujući njemu klasična muzika je našla svoje mesto i na važnim državnim i sportskim događajima ne samo u Rusiji. Ne krije da je prijatelj ruskog predsednika Vladimira Putina, što na Zapadu povremeno izaziva otpore i proteste protiv njegovih nastupa, kao što je bio slučaj sa pripadnicima LGB populacije 2013. u NJujorku. Zbog kontroverzne javne podrške „vraćanju Krima Rusiji“ priča se da se nalazi na „crnoj listi“ ukrajinskih vlasti. Prema procenama magazina Tajm, „magični Valerij Gergijev jedan je od 100 najuticajnijih ljudi na svetu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari