Frankofona partija odlučila je juče da se pridruži koaliciji belgijskog mandatara Gi Verhofštada, a belgijski mediji izvestili su da bi privremena vlada mogla da bude formirana do kraja ove nedelje. „Premijer je deblokirao situaciju“, izjavio je Verhofštadov portparol povodom odluke Demohrišćanske partije.
Frankofona partija odlučila je juče da se pridruži koaliciji belgijskog mandatara Gi Verhofštada, a belgijski mediji izvestili su da bi privremena vlada mogla da bude formirana do kraja ove nedelje. „Premijer je deblokirao situaciju“, izjavio je Verhofštadov portparol povodom odluke Demohrišćanske partije. Belgija je bez vlade od izbora u junu.
Kralj Albert zatražio je od Verhofštada da okonča politički ćorsokak i formira privremenu vladu. Jezički podeljena, 177 godina stara država, inače sedište Evropske unije i NATO, bez vlade je u rekordno dugom periodu, zbog čega su podgrejane spekulacije da bi mogla da se raspadne na valonski, odnosno frankofoni i flamanski, odnosno region u kojem se govori holandski.
Ako dobije poverenje parlamenta, privremena vlada trajaće najduže do 23. marta. Ona bi trebalo da izradi nacrt budžeta za narednu godinu i donese izvesne odluke koje se odnose na poslove policije i pravosuđa. Za formiranje trajnije vlade, ponovo će biti pokrenuti pregovori. Rezultati ankete objavljeni u ponedeljak govore da je velika većina Belgijanaca za opstanak države.
Flamanci, skloniji separatizmu, žele kontrolu tržišta rada i izmenu poreske politike, što su oblasti u nadležnosti federalne vlade. Valonci, u čijem je regionu nezaposlenost duplo veća nego u Flandriji, veruju da će izgubiti ako njihovi severni susedi privuku kompanije nižim korporativnim porezom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.