Zbog epidemiološke situacije koja se značajno pogoršala poslednje tri sedmice, u Užicu je proglašena vanredna sutuacija radi zaštite od korona virusa.
U tom gradu su potvrđena 33 nova slučaja infekcije ali, kako je rekao Tihomir Petković, komandant Gradskog štaba za vanredne situacije i gradonačelnik Užica, vanredna situacija je proglašena na apel iz užičke bolnice čiji kapaciteti su, kako je naveo, „na granici popunjenosti i da zadravstveni radnici rade na granici svojih mogućnosti“.
On je, tokom obraćanja članova Gradskog štaba za vanredne situacije, kazao da će ta odluka omogućiti Gradu da finansijski pomogne užičkim zdravstvenim ustanovama“, ali do sada, rekao je, „za tim nije bilo potrebe“.
„Kada je počela epidemija na budžetskom računu smo imali oko 300 miliona dinara, a sada oko 180 miliona dinara. Posledice se osećaju, ali imamo dovoljno novca da sve držimo pod kontrolom“, rekao je Petković i poručio Užičanima da se pridržavaju mera u vanrednoj situaciji i da veruju lekarima.
Dr Jelena Raković Radivojević, direktorka užičke bolnice koja raspolaže sa 300 postelja za sumnjive na korona virus, saopštila je da je u toj ustanovi trenutno na lečenju 214 pacijenata iz celog Zlatiborskog okruga, a da je 12 na respiratorima. Bolnica ima, kazala je, 16 kliničkih respiratora, od kojih je juče Vlada Srbije isporučila pet, kao i tri transportna resporatora i dva oksiloga.
Od 20.juna, dodala je, u toj bolnici je umrlo petoro pacijenata koji su bili pozitivni na virus i to dvoje iz Sjenice i po jedan pacijent iz Užica, Čajetine i Nove Varoši.
Istakavši da u dve kovid ambulante u bolnici lekari dnevno pregledaju od 100 do 120 ljudi, direktorka je najavaila da će za koji dan, u toj ustanovi, biti otvorena i treća takva ambulanta.
„Od ukupno 1.230 zaposlenih u užičkoj bolnici, sedmoro je inficirano i hospitalozivano, 36 je pozitivno na virus, ali nije u bolnici na lečenju, dok je u izolaciji njih 21“, kazala je direktorka.
„Nema panike među lekarima. Jesmo umorni, ali sve što radimo radimo da bi svim pacijentima pružili odgovarajući medicinsku zaštitu“, poručila je dr Raković Radovojević i dodala de bolnica „za sada ima dovoljan broj zdravstvenih radnika i da oni imaju dovoljno zaštitne opreme“.
Dr Aleksandra Andrić, epidemiološkinja iz užičkog Zavoda za javno zdravlje, kazala je da je od početka epidemije registrovano 637 inficiranih u Zlatiborskom okrugu, od kojih je 284 u Užicu.
„Očekujemo oko 350 rezultata za koje su brisevi uzeti u poslednja tri dana u okrugu, od čega u Užicu oko 180. Od 110 testiranih 3.jula, infekcija je potvrđena u 33 slučaja u Užicu, ali nisu svi rezultati stigli“, kazala je dr Andrić i dodala da se dnevno u tom okrugu testira 150, od čega u Užicu 60 osoba.
„Zahtevali smo povećan broj testiranja, jer su naše potrebe oko 200 testova za potrebe celog okruga i nadam se da će nam to biti odobreno“, rekla je dr Andrić.
Bez prirkivanja istine
„Niko ne skriva, niti je skrivao, informacije o broju testiranih, dospelih rezultata testiranih, pozitivnih na kovid 19, hospitalizivanih i umrlih“, poručio je Petković i dodao da su „apsolutno tačni podaci koji se prezentuju građanima“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.