Nemački kancelar Angela Merkel ponovo se juče sastala s poljskim predsednikom Lehom Kačinjskim kako bi pokušala da ga ubedi da odbaci svoje pretnje da bi Varšava mogla uložiti veto na izmenjeni ugovor EU koji ima za cilj da odredi nove smernice za reformu Unije. Tokom drugog dana samita u Briselu Poljska i Velika Britanija nastavile su snažno da se protive naporima domaćina Angele Merkel koja se zalaže da se svih 27 lidera EU složi povodom redefinisanja neuspele povelje Unije, kao i da je zamene novim ugovorom do 2009.

Nemački kancelar Angela Merkel ponovo se juče sastala s poljskim predsednikom Lehom Kačinjskim kako bi pokušala da ga ubedi da odbaci svoje pretnje da bi Varšava mogla uložiti veto na izmenjeni ugovor EU koji ima za cilj da odredi nove smernice za reformu Unije. Tokom drugog dana samita u Briselu Poljska i Velika Britanija nastavile su snažno da se protive naporima domaćina Angele Merkel koja se zalaže da se svih 27 lidera EU složi povodom redefinisanja neuspele povelje Unije, kao i da je zamene novim ugovorom do 2009. „Nastavićemo ozbiljno da radimo na svim problemima koji do sada nisu rešeni“, rekla je Merkelova.
Poljska se protivi predlozima za nova pravila glasanja u okviru EU, jer strahuje da bi smanjili njenu glasačku moć. Prema trenutnom glasačkom sistemu 345 glasova podeljeno je između 27 zemalja bloka, od kojih, na primer, Nemačkoj pripada 29, a Malti tri. Poljska ima koristi od takvog sistema, jer iako ta zemlja uključuje osam odsto ukupne populacije EU od 490 miliona stanovnika, ona ima nesrazmerno mnogo glasova, odnosno 27, skoro kao Nemačka koja ima gotovo duplo veću populaciju. Prema predloženom novom sistemu „duple većine“ svaka zemlja bi mogla imati po jedan glas. Da bi zakoni EU bili usvojeni bilo bi potrebno da najmanje 55 odsto, odnosno 15 zemalja, kaže „da“, dok bi ukupan broj njihove populacije morao da čini najmanje 65 odsto ukupnog broja stanovništva u uniji.
Zvaničnici kažu da je Poljska u petak iznela nove predloge, od kojih jedan predočava zadržavanje postojećeg sistema glasanja do 2020, posle čega bi bio usvojen „dupli većinski“ sistem. Nemačka želi da novi ugovor, s novim pravilima glasanja, stupi na snagu do 2009. Kačinjski je juče izjavio da je situacija „veoma teška“, ali da će Poljska nastaviti da pregovara. Poljaci su na samit poveli veliki tim pravnih eksperata i matematičara za analiziranje različitih varijanti predloženih glasačkih sistema.
Merkelova je takođe održala bilateralne razgovore s britanskim premijerom Tonijem Blerom i holandskim i češkim liderima u okviru napora da se premoste duboke podele. „Biće ovo dugačak dan. Iskreno se nadam da ćemo postići napredak, ali nije lako. Svi se moraju založiti za postizanje kompromisa“, rekao je holandski premijer Jan Peter Balkenende.
Bler insistira da Britanija zadrži pravo na sopstveno određivanje politike u borbi protiv kriminala i zakonu o zaštiti prava radnika, kao i da London zadrži kontrolu nad spoljnopolitičkim pitanjima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari